7/24 ACİL ELEKTRİKÇİ

0537 375 84 48

Elektrik Motoru Sağlamlık Kontrolü

Elektrik motoru sağlamlık kontrolü, adlı makalemizde motorlar hakkında kabaca bilgi, olası motor arızaları ve kontrollerinden bahsettik.

Bir motor arızalandığında, sadece ona bakarak çalışmadığını anlamak genellikle zordur. Aynı şekilde, depodaki bir motor, fiziksel görünümüne bakılmaksızın çalışabilir veya çalışmayabilir. Basit bir ohmmetre ile hızlı bir test yapılabilir, ancak gerçekten kullanmadan önce toplanması ve dikkate alınması gereken çok daha fazla bilgi vardır.

İçindekiler

Elektrik motoru sağlamlık kontrolü | İlk kontrol

Motorun dışını kontrol edin. 

Kırık montaj delikleri veya ayakları, motorun ortasında koyulaşmış boya (aşırı ısınma) veya kasadaki açıklıklardan motor sargılarına çekilen kir ve diğer yabancı maddeleri arayın. Motorda bu sorunlardan herhangi biri varsa, önceki aşırı yükleme, yanlış kullanım veya her ikisi nedeniyle motorun ömrünü kısaltabilir. Dikkat et:

Kırık delikler veya ayaklar

Motorun ortasında koyu renk (ısıyı gösterir)

Muhafazadaki açıklıklardan motor bobinlerine çekilen kir veya diğer yabancı maddelerin varlığı.

Motor isim plakasını kontrol edin. 

İsim plakası, motor muhafazasının dışına perçinlenmiş metal veya başka bir kalıcı malzemeden yapılmıştır. Motorla ilgili önemli bilgiler etiketin üzerindedir ve bu bilgiler olmadan bir işe uygunluğunu belirlemek zor olacaktır. Çoğu motorla ilgili tipik bilgiler şunları içerir (ancak bunlarla sınırlı değildir):

Üreticinin adı – motoru yapan şirketin adı.

Model ve Seri Numarası – Bu motoru tanımlayan bilgiler.

RPM – rotorun dakikadaki devir sayısı.

HP veya watt – ne kadar iş yapabilir.

Devre şeması – farklı voltajlar veya hızlar için nasıl bağlanılır.

Gerilim – gerilim ve faz gereksinimleri.

Akım – Amper Gereksinimleri.

Çerçeve tipi – boyutlar ve montaj modeli.

Tip – muhafazanın açık, damlamaya dayanıklı, tamamen kapalı fan soğutmalı vb. Olduğunu açıklar.

Elektrik motoru sağlamlık kontrolü | Bir sonraki adım

Motor yataklarını kontrol edin. 

“Genellikle bir elektrik motorunun arızasına, hatalı yataklar neden olur”. Yataklar, şaft veya rotor tertibatının çerçeve içinde serbestçe ve düzgün bir şekilde dönmesine izin verir. Motorun her iki ucunda, bazen çan muhafazası veya uç çanı olarak adlandırılan bir yatak bulunur.

Farklı tip yataklar kullanılmaktadır. İki popüler tip pirinç kaymalı yataklar ve çelik bilyalı yataklardır. Birçoğunun yağlama için cihazları varken, diğerleri “kalıcı yağlamaya” sahiptir.

Elektrik motoru sağlamlık kontrolü | Diğer bir adım

Yatakları kontrol edin.

Yatakların yüzeysel muayenesini yapmak için, motoru sağlam bir yüzeye yerleştirin ve bir elinizi motorun üstüne koyun ve diğer elinizle mili / rotoru çevirin. Rotorda herhangi bir sürtünme, çizilme veya dengesizlik belirtisi olup olmadığını dikkatle izleyin, hissedin ve duyun. Rotor sessizce dönmeli, rahat ve sorunsuz çalışmalıdır.

Daha sonra, mili çerçevenin içine ve dışına kaydırın ve çekin. 

Bazı oynamalara (çoğu küçük yerli motorun 3 mm’den daha az boşluğu olmalıdır) izin verilir, ancak “ne kadar az” o kadar iyidir. Yatak hasarı olan bir motor çalışırken gürültülü olacaktır, bunun sonucunda aşırı ısınma ve potansiyel olarak yıkıcı bir arızaya yol açacaktır.

Elektrik motoru sağlamlık kontrolü

Şasiye kısa devre için sargıları kontrol edin. 

Kısa devre sargılı bir motor çalışmayacak ve sigorta veya devre kesici büyük olasılıkla atacaktır. Bobin uçları ikisi birbirine veya dış gövdeye temas etmesi durumudur. Kısa devre bobin sargı izolesinin nem, darbe, sıcaklık gibi dış etkenlerden dolayı zarar görmesinden dolayı olur.

Direnç değerini bir ohmmetre ile kontrol edin.

Direnci bir ohmmetre ile ölçmek için, cihazı direnç ölçümüne (Ohm) ayarlayın, test problarını ilgili soketlere takın (ölçüm cihazının kullanım talimatlarını kontrol edin). En yüksek ölçeği seçin (RX 1000 veya benzeri) ve her iki probu da temas ettirerek ve iğneyi 0’a ayarlayarak sayacı sıfırlayın (çoğu dijital sayaç bunu yapma yeteneği sunmaz. Bu durumda, bunu atlayın Adım). Bir şasi vidası (genellikle altıgen tipte ve yeşil renkli) veya çerçevenin herhangi bir metal parçasını bulun (metal bir temas sağlamak için gerekirse kazıyın) ve test problarından birini yerine ve diğer test probunu her bir kontağa birer birer bastırın diğeri.

Çok fazla hareket edebilir, ancak cihaz milyonlarca ohm (veya “megohm”) cinsinden direnci okumaya devam etmelidir. Bazı durumlarda değerler birkaç yüz bin ohm (500.000 veya daha fazla) kadar düşük olabilir, bu * kabul edilebilir * olabilir, ancak daha yüksek bir sayı daha tercih edilir.

Çoğu dijital sayaçta sıfır seçeneği yoktur, bu nedenle dijital bir cihazınız varsa sıfırlama adımını atlayın.

Sargıların açık veya yanmış olmadığını kontrol edin. 

Birçok basit tek fazlı ve 3 fazlı motor (ev aletlerinde ve endüstride kullanılır), ölçüm aralığını sunulan en düşük (RX 1) direnç aralığına değiştirerek kontrol edilebilir ve ölçüm cihazını sıfırladıktan sonra bağlantılar arasındaki direnci ölçebilir motorun. Bu durumda, sayacın her sargıyı ölçtüğünden emin olmak için motor kablo bağlantı şemasına bakın.

Çok düşük bir ohm değeri görmek normaldir. Tek haneler normaldir ve muhtemelen düşük çift haneler doğru koşullar altında kabul edilebilir. Bundan daha büyük değerler bir sorunu gösterir ve bundan önemli ölçüde büyük değerler sargının hasar gördüğünü veya kırıldığını gösterir. Yüksek dirençli bir motor çalışmayacaktır veya hız kontrolüyle çalışmayacaktır (çalışırken 3 fazlı bir motor sargısında olduğu gibi).

Motoru çalıştırmak veya bazı motorları (varsa) çalıştırmak için kullanılan çalıştırma veya çalıştırma kapasitörünü kontrol edin. 

Çoğu kondansatör, motorun dışındaki metal bir kapağın altına oturur. Kapasitörün hasar görüp görmediğini kontrol etmek için bu kapak çıkarılmalıdır. Görsel bir inceleme, kaptan yağ sızıntılarını, kaptaki çentikleri veya delikleri gösterebilir ve bunların tümü sorunlara neden olabilir.

Ohm ölçer ile bir kapasitörün elektriksel kontrolü de yapılabilir. Test problarını kapasitörün kontaklarına yerleştirin, direnç düşük başlamalı ve sayaç pilinin düşük voltajı kapasitör kademeli olarak şarj olurken kademeli olarak artmalıdır. Kısa devre kalırsa veya yükselmezse, muhtemelen kapasitörde bir sorun vardır ve değiştirilmesi gerekebilir. Ölçüm cihazındaki kapasitörün polaritesini ters çevirerek bu testi istediğiniz sıklıkta tekrarlayabilirsiniz.

İlk önce motor muhafazasının arka çanını kontrol edin. 

Bazı motorlarda, kapasitörü belirli bir hızda açıp kapatmak için santrifüj anahtarları bulunur. Anahtar kontaklarının “kaynaklanmış” olmadığını veya kir ve gresin iyi bir bağlantı kurmasını engellediğini kontrol edin. Anahtar mekanizmasının serbestçe hareket ettiğini kontrol edin.

Havalandırmayı (FAN) kontrol edin. 

“TEFC” tipi bir motor, “tamamen kapalı, fan soğutmalı” bir tiptir. Fan kanatları, motorun arkasındaki metal ızgaraların arkasındadır. Aksa sıkıca bağlandıklarından ve kir ve diğer kalıntılarla tıkanmadıklarından emin olun. Arka metal kapaktaki açıklıklar tam ve serbest hava sirkülasyonuna sahip olmalıdır, aksi takdirde motor aşırı ısınır ve sonunda yanar.

Amaçlandığı belirli koşullar için doğru motoru seçin. 

Nemli veya ıslak bir ortamda damlamaya dayanıklı motorlar, suyun (ve diğer sıvıların) yerçekimi nedeniyle giremeyeceği veya su (veya diğer sıvılar) akışında olmadığı şekilde kuruldukları sürece kurulabilir. Açık motorlar, adından da anlaşılacağı gibi tamamen açıktır. Motorun uçları oldukça geniş açıklıklara sahiptir ve sargılar mahfazada görülebilir. Bu motorlar nemli, kirli veya tozlu yerlere kurulmamalıdır.

Damlamaya dayanıklı motorlar, suyun (ve diğer sıvıların) yerçekimi ile girmemesi veya doğrudan kendilerine yönelik bir su (veya diğer sıvıların) akışına maruz kalmaması için kuruldukları sürece nemli veya ıslak yerlere monte edilebilir.

TEFC motorları ise yukarıda belirtilen tüm alanlarda kullanılabilir, ancak bu amaç için özel olarak tasarlanmadıkları sürece suya daldırılmamalıdır.

Bir yanıt yazın