7/24 ACİL ELEKTRİKÇİ

0537 375 84 48

Elektrik süpürgelerinde emiş gücü ne olmalıdır?

Elektrik süpürgelerinde emiş gücü ne olmalıdır? Elektrik süpürgelerinde watt ne anlama gelir?

Eskiden yaygın olarak reklamı yapılan watt’ların modası yavaş yavaş geçiyor. Bu da AB düzenlemelerinden kaynaklanıyor. Yine de üreticiler, cihazların emiş gücü söz konusu olduğunda değer sağlamak istiyor. Sonuçta, kesinlikle yetersiz performanstan korkan insanlar var. Ancak bu emiş kuvvetinin ölçülmesi zordur. Ne de olsa, hangi yüzeylere süpürdüğünüz, hangi nozulu kullandığınız ve gerçekte neyi süpürmek istediğiniz önemli bir rol oynar. Karşılaştırma yapmak için bazı üreticiler Pascal’ı (Pa) belirtir. Bu, basıncı, daha doğrusu emme sırasında ortaya çıkan negatif basıncı tanımlar. Ancak bu değer de oldukça belirsizdir.


Sonra litre/saniye (L/s) olarak verilen akış hacmi vardır. Elektrikli süpürgenin bir saniyede emme borusundan kaç litre kir çektiğini açıklar. Bu biraz daha yardımcı olabilir, ancak burada ölçümde çok fazla faktör rol oynamaktadır. Son olarak, cihazlarda bazen “AirWatt” (AW) tanımını bulabilirsiniz. Bunun arkasında, onu birbiriyle ilişkilendiren diğer iki değerin birleşimi vardır. Bu nedenle AirWatt, muhtemelen emiş gücünün en mantıklı göstergesidir, ancak aynı zamanda optimal değildir.

İçindekiler

Elektrik süpürgelerinde emiş gücü ne olmalıdır?

Elektrikli süpürgelerdeki Watt ne anlama gelir?

Elektrikli süpürgeler söz konusu olduğunda, watt’ın belirtilmesi, cihazların reklamını yapmak için her zaman etkili bir araç olmuştur. Bu nedenle ilgili numara, ürün açıklamalarında, kutularda ve genellikle cihazların kendilerinde belirgin bir şekilde bulunur. Ancak bununla ilgili bir sorun var: Watt sayısı, elektrikli süpürgenin gerçek performansı hakkında çok az şey söylüyor.

Aslında, watt cinsinden güç değerleri motora atıfta bulunur. Emiş gücüyle ilgili değil, güç tüketimiyle ilgili. Yani bir elektrikli süpürge 600 watt’a sahipse, bu gücü prizden çeker. Watt sayısı bu nedenle güç tüketimi hakkında daha fazla bilgi sağlar. Özellikle akülü elektrikli süpürgeler ve vakum robotları ile çok düşük değerler bile bulacaksınız. Akülü elektrikli süpürgeler için 50 ile 300 watt arasındaki değerler daha normaldir. Vakum robotlarında ise sadece 50 ile 70 watt arasındadır.

Bu aynı zamanda, elektrikli süpürgelerdeki bir zamanlar yüksek watt’ın, öncelikle cihazların çok fazla elektrik kullandığı anlamına geldiği anlamına gelir. Hala 1.600, 2.400 ve hatta 3.000 watt’lık daha eski bir modeliniz varsa, bu ekonomik elektrikli süpürgelerden biri değildir. Bu nedenle, Avrupa Birliği’nin de yaptığı bir değişiklik faydalı olabilir.

Performans sınırı: AB Komisyonu tasarrufa yardımcı olmak istiyor

AB, elektrikli süpürgeleri birkaç yıl önce kabul etti. Elektrikli süpürgelerde daha fazla verimliliğe yönelik ilk adım, Eylül 2014’te AB enerji etiketinin getirilmesi oldu. Tüketim dahil olmak üzere cihazlar için önemli kılavuz değerleri içeriyor. Bu, cihazın size yıllar içinde ne kadara mal olduğu konusunda size daha iyi bir genel bakış sağlar. Elbette verilen değerlerin sadece bir ortalama olduğunu unutmamalısınız. Uzun süre yüksek güçte süpürürseniz tüketim daha yüksek olabilir. Aynı zamanda, AB üretimi 1.600 watt ile sınırladı

Daha da önemlisi, birkaç yıl sonra alınan bir karardı. Eylül 2017’de yeni bir AB düzenlemesi yürürlüğe girdi. O andan itibaren, silindirli elektrikli süpürgelerin maksimum güç tüketimini 900 watt ile sınırladı. Bu, o zamandan beri yeni üretilen ve piyasaya sürülen tüm cihazlar için geçerlidir. Bu nedenle, kesim tarihinden önce zaten AB’de oldukları sürece, bugün hala daha yüksek değerlere sahip elektrikli süpürgeler alıyor olabilirsiniz. Ancak bu, depolarda kalan stoklardan fazla olmamalıdır. Aşağıdaki tablo, yeni watt limitinin yarattığı büyük farkı göstermektedir:

Elektrikli süpürge satın almak için nelere dikkat etmeliyiz?

Kendinize yeni bir elektrikli süpürge almak istiyorsanız bu değerlere ancak sınırlı ölçüde dikkat etmelisiniz. Emiş gücü hakkında kabaca bir genel bakış sunabilseler de, diğer noktalar çok daha önemlidir. Elektrikli süpürgenin teknolojisi, takılı filtreler, nozullar, fırçalar ve diğer aksesuarlar belirleyicidir.

Genellikle İnternet’teki testlere bir göz atmakta fayda var