7/24 ACİL ELEKTRİKÇİ

0537 375 84 48

Televizyon ne zaman icat edildi?

Televizyon ne zaman icat edildi?

Televizyon ne zaman icat edildi? Televizyon çalışma mantığı nedir?

Hemen hemen her evde bir televizyon seti vardır ve bu, popülerlik ve dağıtım açısından bir araç olarak radyoyu çoktan geride bırakmıştır. Fotoğrafların kaydedildiği ve ardından oynatıldığı temel ilke, en başından beri oradaydı. Tek tek görüntüler, farklı ekranlarda görüntülenen hızlı bir hareketli görüntü dizisiyle sonuçlanır. Her şey, başlangıçta sessiz olan siyah beyaz resimlerle başladı. Ton ve renk ancak sonradan eklenmiştir. Kayıtların ve oynatmanın kalitesi de önemli ölçüde arttı. Bugünün televizyonu on yıl öncesine göre çok daha kaliteli.

İçindekiler

Televizyon ne zaman icat edildi?

Televizyon, ilk cihazlar evlere girene kadar on yıllar boyunca geliştirildi. Televizyon için ilk teorik temel, 1880 gibi erken bir tarihte oluşturuldu. Üç yıl sonra Paul Nipkow, görüntüleri bölüp tekrar bir araya getirebilen “elektrikli teleskopu” geliştirdi. Bu, televizyonun arketipi olarak kabul edilir. 1930’da teknoloji çok daha olgunlaştı ve Manfred von Ardennen bir televizyon geliştirmeyi başardı. Bu televizyonun icadı olarak kabul edilir. Bu, “resimli bir radyo” olma hedefine sahipti ve uzun zamandır radyonun daha da gelişmesi olarak görülüyordu.

Tüplü TV’den Düz ekran TV’ye

Günümüzde kullanıcılar televizyon satın alırken çok çeşitli seçeneklerle karşı karşıya kalmaktadır. Tüplü TV, bazı avantajlar sunsa da artık neredeyse tamamen düz ekran TV’nin yerini aldı. Uzun bir hizmet ömrüne, çok iyi siyah seviyelerine ve hızlı tepki sürelerine sahiptir. Bununla birlikte, tüplü televizyonun dezavantajları, çok büyük ve ağır olan ve ayrıca sıklıkla titreyen bir görüntü üreten yukarıdakilerden daha ağır basmaktadır. Düz ekran TV, çok daha modern bir TV’dir. Adından da anlaşılacağı gibi, düzdür ve bu nedenle tüplü bir televizyondan önemli ölçüde daha hafiftir. Benzer bir ekran köşegeni ile. Bu tür ilk televizyon 1999 yılında piyasaya çıkmış ve 2007 yılında tüplü televizyonun yerini alarak satışlarda ön sıralarda yer almıştır. Bugün, burada farklı teknolojiler kullanılsa bile, bir televizyon genellikle düzdür ve bu da cihazların daha da bölünmesini sağlar.