7/24 ACİL ELEKTRİKÇİ

0537 375 84 48

Kontaktör Nedir?

İçindekiler

 KONTAKTÖR NEDİR?

Kontaktör nedir? Kontaktör bir elektrik devresini açıp kapatmak için kullanılan elektrikli bir anahtardır.

Kontaktörler temelde röleyle aynı prensipte çalışır ve benzer bir yapıya sahiptir, Ancak röle ile kontaktör arasındaki temel fark, kontaktörün daha yüksek akım taşıma kapasiteli uygulamalarda, rölenin ise daha düşük akım uygulamalarında kullanılmasıdır. Kontaktörler kolayca sahaya monte edilir ebattadır. Genel olarak, bu elektrikli cihazlar birden fazla kontağa sahiptir. Bu kontaklar çoğu durumda normalde açıktır ve kontaktör bobinine enerji verildiğinde yüke çalışma gücü sağlar. Kontaktörleri en çok elektrik motorlarını kontrol etmek için kullanılırız.

Kontaktör nedir?
Kontaktör nedir?

 

Çeşitli kontaktör türleri vardır ve her türün kendi özellikleri, yetenekleri ve uygulamaları vardır. Kontaktörler, akımı birkaç amperden binlerce amper’e kadar geniş bir akım aralığında ve 24 VDC’den binlerce volta kadar olan gerilimlerdeki enerji kesmeye imkan sağlar. Ek olarak, bu elektrikli cihazlar, elde tutulan boyutlardan bir tarafta bir metre (yaklaşık olarak) olan boyutlara kadar değişen boyutlarda gelir.

Kontaktörün en yaygın uygulama alanı yüksek akım yüküdür. Kontaktörler, 5000 amperin üzerindeki akımları ve 100 kW’ın üzerindeki yüksek gücü açma kapama yeteğine sahip devre elemanıdır. Ağır motor akımları, kesintiye uğradığında arklar oluşturur. Bu arklar bir kontaktör kullanılarak azaltılır ve kontrol altına alınmış oldu.

Kontaktör nedir? Kontaktör Bileşenleri

Aşağıdaki üç, kontaktörün çok önemli bileşenleridir:

Bobin veya Elektromıknatıs: Bu, bir kontaktörün en önemli bileşenidir. Kontakları kapatmak için gerekli olan itici güç kontaktörün bobini veya elektromıknatısı tarafından sağlanır. Bobin veya elektromıknatıs ve kontaklar bir muhafaza ile korunmaktadır.

Muhafaza: Diğer herhangi bir uygulamada kullanılan muhafazalar gibi, kontaktörler de yalıtım ve kontaklara temas eden personele karşı koruma sağlayan bir muhafazaya sahiptir. Koruyucu muhafaza polikarbonat, polyester, Naylon 6, Bakalit, ısıyla sertleşen plastikler ve diğerleri gibi farklı malzemelerden yapılmıştır. Genel olarak, açık çerçeveli kontaktör, cihazı kötü hava koşullarından, patlama tehlikelerinden, tozdan ve yağdan koruyan ek bir muhafazaya sahiptir.

Kontaklar: Bu, bu elektrikli cihazın bir diğer önemli bileşenidir. Kontaktörün akım taşıma görevi kontaklar tarafından yapılır. Bir kontaktörde kontak yayları, yardımcı kontaklar ve güç kontakları olmak üzere farklı kontak türleri vardır. Her iletişim türünün oynayacağı bireysel bir rolü vardır.

Kontaktör Nasıl Çalışır?

Kontaktörün Çalışma Prensibi: Kontaktörden geçen akım elektromıknatısı uyarır. Uyarılmış elektromıknatıs, kontaktör çekirdeğinin armatürü hareket ettirmesine neden olan bir manyetik alan üretir. Normalde kapalı (NC) bir kontak, sabit kontaklar ile hareketli kontaklar arasındaki devreyi tamamlar. Bu, akımın bu kontaklardan yüke geçmesine izin verir. Akım kesildiğinde bobinin enerjisi kesilir ve devre açık konuma gelir. Kontaktörlerin kontakları, hızlı açma ve kapama hareketleri ile bilinir.

Bobin bağlantıları genellikle her iki kontaktör tipi için ” A1 ” ve ” A2 ” ile işaretlenmiştir veya kontaktör üzerinde bir bobin sembolü bulabilirsiniz.

Genel Uygulama Alanları

Aydınlatma kontrolü

Kontaktörler genellikle ofis binası veya perakende binası gibi büyük aydınlatma kurulumlarının merkezi kontrolünü sağlar. Kontaktör bobinlerinde güç tüketimini azaltmak için iki adet çalışma bobinine sahip mandallı kontaktörler kullanılmaktadır. Anlık olarak enerji verilen bir bobin, daha sonra mekanik olarak kapalı tutulan güç devresi kontaklarını kapatır; ikinci bobin kontakları açar.

Elektrik Motoru Marş

Kontaktörler manyetik yolverici olarak kullanırlar. Manyetik yol verici, elektrik motorlarına güç sağlamak için tasarlanmış devre elamanıdır. Temel bir bileşen olarak bir kontaktör içerir ve aynı zamanda güç kesintisi, düşük voltaj ve aşırı yük koruması sağlar.