7/24 ACİL ELEKTRİKÇİ

0537 375 84 48

Elektrikli cihazlar bekleme modunda ne kadar elektrik kullanır

Elektrikli cihazlar bekleme modunda ne kadar elektrik kullanır? ( Stand – by ) Bekleme Modu

Akşam televizyonu bitiyor ancak uzaktan kumandadaki “Güç” düğmesine bastıktan sonra TV setindeki kırmızı ışık yanık kalıyor. Bu bir soruyu gündeme getiriyor: Lambanın bunun için herhangi bir elektriğe ihtiyacı yok mu? Evet, öyle – tıpkı bir elektrikli cihazın bekleme modunda sahip olduğu diğer işlevler gibi. Size bu modun ne anlama geldiğini ve ne kadar elektrik tükettiğini detaylı olarak anlatacağız :

İçindekiler

Elektrikli cihazlar bekleme modunda ne kadar elektrik kullanır

Bu, eski cihazların bekleme modunda yeni cihazlara kıyasla ne kadar elektrik tükettiğidir.

Avrupa Birliği, birçok spesifikasyonla bekleme modunda sınırlı güç tüketimine sahiptir . 2010 yılından bu yana, televizyonlar ve diğer cihazlar, yalnızca bekleme modunda maksimum 1 watt elektrik gerektiriyorsa piyasaya sürülmüştür. Dijital ekran olmaması koşuluyla, 2013’ten beri 0,5 watt’lık bir sınır bile yürürlüktedir . Ancak bu sınırlar yalnızca yeni modeller için geçerlidir. Aşağıdaki genel bakışın gösterdiği gibi , daha eski elektrikli cihazlar bazen bekleme modunda önemli ölçüde daha yüksek enerji gereksinimine sahiptir .

Bunlar eski cihazların ortalama tüketim değerleridir*:

TV: 1–14 watt
Hi-Fi sistemi: 10–12 watt
DSL modem / WLAN yönlendirici: 5–12 watt
PC + monitör + yazıcı: 8–10 watt
SAT / DVBT alıcı: 5–10 watt
DVD Oynatıcı: 3– 5 watt
Kahve makinesi: 3 watt
Telefon, kablosuz: 2–3 watt
Mikrodalga: 2–2,5 watt
Çamaşır makinesi: 1–3 watt
Oyun konsolu: 0,5–3 watt
Şebekedeki cep telefonu şarj cihazı: 0,3– 1 watt

Bekleme modunun düşük güç tüketimi de eklenir. Örneğin, bir elektrikli cihaz günde 23 saat bekleme modundaysa, istisnai durumlarda normal çalışmadan daha fazla elektrik tüketebilir.Bekleme modundaki elektrikli cihazlar için toplam elektrik faturasının yaklaşık onda biri gereksiz maliyettir.

Elektrikli cihazlar bekleme modunda ne kadar elektrik kullanır

Bekleme maliyetlerinizi nasıl ölçebilir ve hesaplayabilirsiniz?

Bir cihazın bekleme modunda olup olmadığı her zaman kullanıcı tarafından hemen anlaşılmaz. Küçük bir parlayan lamba veya bir tarih göstergesi belirgindir, ancak ekmek kızartma makinesi veya çamaşır makinesi gibi bazı cihazlarda bu kadar net işaretler yoktur. Bununla birlikte, durup elektrik tüketebilirler.

Hangi cihazlar gibi çok akım çeker, bir akım-karışıklık-önerilen sözde belirler . Bu tür bir cihazı örneğin birçok tüketici danışma merkezinden, elektrik sağlayıcısından veya çevre girişiminden ödünç alabilirsiniz.

Ardından, söz konusu cihazın bekleme modunun size yıllık ne kadara mal olduğunu hesaplayın. Şu şekilde hesaplarsınız:

Cihazın bekleme modunda güç tüketimi
x günlük bekleme modu saati
x 365 gün
x elektrik fiyatı

Örnek: TV’niz bekleme modunda 5 watt (W) kullanır . Günde ortalama 4 saat TV izliyorsunuz, sonrasında 20 saat beklemede kalıyor. Ortalama elektrik fiyatı kilovat saat (kWh) başına 0.48 olduğunda hesaplama şu şekildedir :

5 W x 20 sx 365 gün / yıl = 36.500 Wh = 36,5 kwh
36,5 kwh x 0,48 Lira = 17,52 Lira

Örneğimizdeki televizyon, yıllık 17,52 Lira’lık bekleme maliyetine neden oluyor .

Elektrikli cihazlar kapatıldıktan sonra neden hala elektrik tüketiyor?

Kapalı her zaman kapalı değildir. Bu, en azından modern elektrikli cihazlar için geçerlidir. Televizyon, radyo  eskiden şebekeden kapatma anahtarıyla tamamen ayrıldığı yerlerde, bugün bekleme modu olarak adlandırılan Hazır ekonomide kalırlar . Cihazınıza tekrar hızlı bir şekilde erişebilirsiniz. Örneğin, bir PC, önceden tamamen kapalı bir durumdan başlatılması gerektiğinden, bekleme modunda daha hızlı kullanılabilir. Bu mod daha az enerji gerektirse de , bekleme modu yine de elektrik maliyetine neden olur.

Bu güç tüketiminin hiç bitmediği elektronik cihazlar var . Telsiz bir telefon aramaları alamaz ve bir VCR veya sabit disk kaydedici TV programlarını kaydedemezdi. Bununla birlikte, birçok cihazda, bekleme modunun , örneğin çamaşır makineleri veya mikrodalgalar gibi gözle görülür bir faydası yoktur .

Kritik bir farkındalık ve cihazın “kapalı” anahtarına veya aşırı gerilim korumalı bir uzatma kablosuna tek bir ek tıklama ile, böylece paradan tasarruf edebilirsiniz .

Bu yazı hoşunuza gittiyse diğer Blog yazılarımıza da okuyabilirsiniz.