7/24 ACİL ELEKTRİKÇİ

0537 375 84 48

Transformatör Nedir? – Trafo temelleri

Transformatör nedir? ; elektrik enerjisini değişen bir manyetik alan üzerinden aktarmak için kullanılan iki veya daha fazla tel bobinden oluşan elektrikli cihazlardır.

Evlerimizde ve işyerlerimizde AC voltajlarını ve akımlarını kullanmamızın ana nedenlerinden biri, bir AC güç kaynağının uygun bir voltajda kolayca üretilmesi, çok daha yüksek voltajlara dönüştürülmesi (dolayısıyla adı transformatör) ve ardından ülke çapında bir direk ağı aracılığıyla ve Kablolar çok uzun mesafelere dağıtılabilir.

Gerilimi çok daha yüksek bir seviyeye dönüştürmenin nedeni, daha yüksek dağıtım gerilimlerinin aynı güç için daha düşük akımlar anlamına gelmesi ve dolayısıyla ağ bağlantılı kablo ağı boyunca daha düşük I 2 * R kayıplarıdır. Bu daha yüksek AC iletim voltajları ve akımları, daha sonra evlerimizde ve işyerlerimizdeki elektrikli ekipmanlara güç sağlamak için kullanılabilecekleri çok daha düşük, daha güvenli ve daha kullanılabilir bir voltaj seviyesine indirilebilir ve bunların tümü basit bir voltaj transformatörü sayesinde mümkündür.

Transformatör Nedir? Tipik bir transformatör

Transformatör Nedir ? Transformatör Temelleri

Transformatör bir elektrik yerine, elektronik bir bileşen olarak görülebilir. Bir transformatör, temelde, elektrik enerjisini bir değerden diğerine dönüştürerek Faraday’ın indüksiyon yasası prensibine göre çalışan çok basit bir statik (veya sabit) elektromanyetik pasif elektrikli cihazdır.

Transformatör bunu, iki veya daha fazla elektrik devresini, transformatörün kendisi tarafından üretilen ortak bir rezonans devresi aracılığıyla birbirine bağlayarak yapar. Bir transformatör, karşılıklı indüksiyon şeklinde “elektromanyetik indüksiyon” ilkesine göre çalışır.

Karşılıklı indüksiyon, bir tel bobininin yakın çevredeki başka bir bobinde manyetik olarak bir voltaj indüklediği işlemdir. Dolayısıyla, transformatörlerin “manyetik alanda” çalıştığını ve transformatörlerin isimlerini bir gerilimi veya akım seviyesini diğerine “dönüştürmelerinden” veya dönüştürmelerinden aldığını söyleyebiliriz.

Transformatörler, manyetik alan aracılığıyla bir sargıdan diğerine aktarılan elektrik gücü miktarını veya frekansı değiştirmeden beslemelerinin voltaj ve akım seviyelerini artırabilir veya azaltabilir.

Tek fazlı bir voltaj dönüştürücü, esasen, biri “birincil sargı” ve diğeri “ikincil sargı” olarak adlandırılan iki elektrik teli bobinden oluşur. Bu eğitimde, transformatörün “birincil” tarafını genellikle güç çeken taraf olarak ve “ikincil” tarafını genellikle güç sağlayan taraf olarak tanımlayacağız. Tek fazlı bir voltaj dönüştürücü ile, birincil taraf genellikle daha yüksek voltajın olduğu taraftır.

Bu iki bobin birbiriyle elektriksel temas halinde değildir, bunun yerine ortak bir kapalı manyetik demir devresi olan “çekirdek” etrafına sarılır. Bu yumuşak demir çekirdek, masif değildir, ancak çekirdeğin kayıplarını azaltmak için birbirine bağlanan bireysel lamellerden oluşur.

İki bobin sargısı birbirinden galvanik olarak ayrılır, ancak ortak çekirdekle manyetik olarak bağlanır, böylece elektrik gücü bir bobinden diğerine aktarılabilir. Bir elektrik akımı birincil sargıdan geçtiğinde, gösterildiği gibi ikincil sargıda bir voltaj indükleyen bir manyetik alan yaratılır

Bir yanıt yazın