7/24 ACİL ELEKTRİKÇİ

0537 375 84 48

Oled ‘ler – Düz Işık – Nasıl Çalışır? – Avantajları Nelerdir?

Oled ‘ler hakkındaki makalemiz sayesinde detaylı bilgi edineceksiniz!

Organik ışık yayan diyotlar veya kısaca OLED’ler, ekran teknolojisi ve aydınlatmada tamamen yeni boyutlar açar. OLED, ilk gerçekten düz ışık kaynağıdır. Nokta benzeri inorganik LED’lerin aksine, ışık üretmek için organik yarı iletkenler kullanırlar. OLED’lerle, şeffaf cam pencereler akşamları hafif sıcak beyaz ışık yayabilir ve oturma odası duvar kağıdı bir düğmeye basılarak ekrana dönüştürülebilir. Araç aydınlatmasında OLED’ler yalnızca göz alıcı ışık imzaları sağlamakla kalmaz, aynı zamanda örneğin arka lambalı arka lambaları ve dönüş göstergelerini de etkinleştirir.

İçindekiler

OLED ‘ler böyle çalışır 

Akımın bir tel veya bir gazdan geçtiği geleneksel ışık kaynaklarının aksine, OLED’lerdeki akım, saçtan yüz kat daha ince olan ultra ince organik katmanlardan akar. Küçük moleküllerden (smOLED) ve giderek artan şekilde uzun zincirli polimerlerden (pOLED’ler) yapılırlar. 

OLED’lerin yapısı bir sandviçi andırıyor.  Organik katmanlar her zaman iki büyük elektrot, negatif yüklü alüminyum katman (= katot) ve pozitif yüklü indiyum kalay oksit katmanı (= anot) arasına yerleştirilir. Taşıyıcı malzeme olarak genellikle cam kullanılmaktadır. LED’lerde olduğu gibi, kullanılan yarı iletkenlerin moleküler yapısı ışığın rengini belirler.

OLED’ler oksijene ve neme karşı çok hassastır. Bu nedenle kapsüllenirler. Bileşenin arkasında bir yastık şeklindeki sözde “alıcı”, özellikle “paslanmaya meyilli” katoda ulaşmadan önce nemi emer.

OLED’lerin avantajları  

OLED’ler, gelecekte aydınlatma için birçok avantaj sunabilir, çünkü: 

OLED’ler son derece incedir. 

Yüksek renksel geriverim ile tek tip, büyük ölçüde parlamayan ışık sağlarlar  

Hemen tam performans sunarlar, çalışma akımı kullanılarak sürekli olarak kısılabilirler ve renk kontrolünde son derece esnektirler. 

Bir yapı malzemesi gibi, diğer malzemelere eklenebilirler. Gün boyunca şeffaf veya dağınıktırlar ve akşamları gün kadar parlaktırlar. 

Laboratuvarda OLED’ler neredeyse flüoresan lambalar kadar etkilidir  .

Hassas malzemelerin yakınına getirilebilir ve yanma riski olmadan dokunulabilir. 

OLED’ler çevre dostudur çünkü cıva veya başka toksinler içermezler ve aynı zamanda geri dönüştürülebilirler. 

Üretim bilgi gerektirir 

Yüksek performanslı OLED’lerin üretimi çok fazla bilgi birikimi gerektirir. Çok ince filmlerin hizmet ömrü ve oksijen ve sudan korunması başlıca zorluklardır. Uygun plastik malzemeler, organik tabakaları uzun bir hizmet ömrü boyunca yeterince korumalıdır çünkü bunlar su veya oksijen ile temas ettiğinde hızla parçalanır. 

Uygun şeffaf plastiklerin geliştirilmesi, parlaklığı ve rengi istenildiği gibi ayarlanabilen ve hemen hemen her yüzeye uygulanabilen esnek OLED panellerin yolunu açmaktadır – büyük, eşit şekilde ışıklı yüzeyler. 

OLED’ler – tasarımcılar arasında popüler

Organik diyotlar çoğunlukla akıllı telefonlarda, TV setlerinde ve araç aydınlatmasında bulunur. Uzmanlar, OLED’in önümüzdeki birkaç yıl içinde, örneğin mağaza veya müze aydınlatmasında, değerli sergiler için vitrinlerde geniş alan aydınlatma çözümlerinde giderek daha fazla kullanılacağını tahmin ediyor. Şu anda çoğunlukla tasarımcı ışıklarında görülebiliyorlar.

Bir yanıt yazın