7/24 ACİL ELEKTRİKÇİ

0537 375 84 48

Nikola Tesla Kimdir ? Biyografisi ve özgeçmişi

Nikola Tesla Kimdir ? Hayatı ve Buluşları

İçindekiler

Profil ve genel bilgiler

İsim : Nikola Tesla
Doğum : 10 Temmuz 1856 Smiljan’da
Ölüm : 7 Ocak 1943, New York’ta (ABD)
Ulaşılan yaş: 86 yıl
Ebeveynler : Milutin Tesla, Duka Tesla
Uyruk : Sırbistan, ABD
Eğitim : Graz Üniversitesi
Meslek : Fizikçi, mühendis
Bölümü : Elektrik mühendisliği
Buluşlar / keşifler : Tesla bobini, alternatif akım, uzaktan kumanda ve bir cok buluş
Ailesi :. Nikola Tesla hayatı boyunca evlenmemiş ve çocuğu yoktur.
Ödüller: Edison Medal (1916)

Frekans ölçer , paratoner, hız göstergesi, yüksek frekanslı lamba , sinyallerin kablosuz iletimi, güneş enerjisini kullanmak için ilk cihazlar  Nikola Tesla’nın çığır açan icatların sadece birkaç örneğidir . Bununla birlikte, Nikola Tesla kendini nasıl pazarlayacağını asla bilemedi. Bu nedenle, olağanüstü başarılarına rağmen unutuldu. 

Kısa özgeçmiş:

Nikola Tesla Kimdir ? Çocukluk ve Eğitim :


Nikola Tesla, 10 Temmuz 1856’da küçük orta Hırvat köyü Smiljan’da doğdu. Sırp kökenli ebeveynleri çok dindardı, babası Milutin Tesla bir Sırp Ortodoks din adamı olarak faaldi. Annesi Georgina, okuma veya yazma konusunda hiçbir eğitim almamıştı. Ancak mükemmel bir hafızaya sahipti. Ve bu nedenle Mukaddes Kitabın birçok önemli pasajını ve edebi ayetleri ezbere biliyordu. Nikola Tesla, 1870’de Karlovac’a oradaki liseye gitmek için taşınmadan önce Gospic’teki ilkokula gönderildi. Bu süre zarfında teyzesinin evinde yaşadı. Nikola Tesla, erken çocukluk döneminde bile akranlarından farklı düşündüğünün farkındaydı. Bu nedenle kendine zor arkadaş buluyordu.

 Ağabeyi Dane’in erken kaza sonucu ölümü, sadece beş yaşındayken çeşitli teknik uygulamaları deneyerek uğraştığı küçük Nikola için ağır bir darbe oldu.  On iki yaşındayken, daha sonra ünlü Tesla türbinini geliştirdiği vakumlu bir pompa olan ilk buluşunu çoktan yapmıştı. 

Okulu bitirdikten sonra Imperial and Royal Technical University’de okumak için Graz’a gitti. İlk yıl makine mühendisliği okumaya karar vermeden önce çeşitli derslere katıldı. Ancak derslere olan ilgisini kaybettiği ve üçüncü yılda öğrenim ücretlerini ödemediği için çalışmalarını tamamlamadı. Sonuç, onu makine mühendisi olarak iş aramaya zorlayan 1877’deki kaydın iptali oldu. Bir süre Marburg an der Donau’ya taşındı, ancak kısa süre sonra aşırı gece hayatıyla fark edildi ve sonunda yetkililer tarafından şehirden atıldı.

Bir dereceyi tamamlamak için yaptığı ikinci girişimi de başarısız oldu. Amcası, Prag’daki Charles Üniversitesi’ne gitmesini sağladı ve finanse etti, ancak Nikola Tesla orada da ücretini ödemedi. Macar mucit Tivadar Puskás için telgraf teknisyeni olarak çalıştığı Budapeşte’ye taşındı. Thomas Edison’un uluslararası şirketinde yüksek bir pozisyonda bulundu ve genç teknisyenin Paris’e gitmesini ve Continental Edison Company için kamu binalarında elektrik tesisatı yapmasını önerdi. Bu süre zarfında bir AC motorun yapımı ile yoğun bir şekilde uğraşmaya başladı, ancak meslektaşları buna pek ilgi göstermedi.

Nikola Tesla Kimdir ? Kariyer ve Bilimsel Başarılar :


Paris’teki bu ilk profesyonel deneyimlerden sonra Nikola Tesla şansını New York’ta denemeye karar verdi. New York biletini finanse etmek için tüm mal varlığını sattı ve parasız kaldı. New York’ta ilk olarak Edison’un şirketinde çalıştı, ancak iş ilişkisi Tesla ile olan farklılıklar nedeniyle yalnızca birkaç ay sürdü. 

Serbest bırakıldıktan sonra, Tesla Elektrik Işık ve Üretim Şirketini kurmadan önce teknik şirketlerde garip işler yaparak kendini ayakta tuttu. Ancak istenen başarı gerçekleşmedi, çünkü iş ortakları tarafından ihanete uğradı. İflas başvurusunda bulunduktan sonra finansal kaynaklar yardımıyla AK’yi kurdu. Brown, Tesla Electric Company’yi kurdu ve sonunda bir patent için başvurduğu dönen manyetik alana sahip bir alternatif akım sistemi üzerinde çalışmaya başladı.  Edison’un doğru akım sisteminin aksine, buluşu elektriği daha büyük mesafelerde bile sorunsuz bir şekilde iletmeyi mümkün kıldı ve Tesla’ya neredeyse bir gecede Amerika Birleşik Devletleri’nin tüm mühendislik camiasının tanınmasını sağladı. Önümüzdeki birkaç yıl içinde buluşunu mükemmelleştirmekle meşguldü ve ünlü iki fazlı senkron makinesi de dahil olmak üzere toplam yedi patent kaydettirdi. 

Girişimci Westlinghouse, teknik başarıları üzerine halka açık konferanslar aracılığıyla, Daha sonra ABD sanayi tarihindeki ilk ekonomik çatışmalara Edison ile mevcut savaş adı verilen savaşta öncülük eden, alternatif akım sistemine dikkat çekti. Tesla’ya büyük miktarda para ve kar paylaşımının haklarını satın aldı. e bu da mucidi aniden zengin bir adam yaptı. Westlinghouse daha sonra patentleri diğer elektrik mühendislerine karşı yasal olarak savunmak zorunda kaldığı için, dört yıl sonra Tesla ile olan sözleşmeyi feshetmek zorunda kaldı.

Nikola Tesla, Paris’te ve Hırvatistan’daki  köy evinde uzun süre kaldıktan sonra, 1889 yazının sonlarında New York’a döndü ve orada, AC sistemlerini denemeye devam ettiği Grand Street’te bir laboratuvar kurdu. Westlinghouse ile yaptığı sözleşmeden elde ettiği servetle lüks bir yaşam tarzını karşılayabildi ve pahalı otellerde kaldı. O sırada, minimal elektrik kullanımına bir çözüm bulmak için Edison’un akkor lambasına da baktı. Çalışması sırasında, 1890’da halka açtığı yüksek frekanslı akımlar üretebildi. Ancak bu buluşu bir patent için tescil ettirmediği için karlı bir şekilde pazarlayamadı, çünkü çok kısa bir süre içinde çok sayıda taklit var oldu. 

1900’de JP Morgan’ın transatlantik sinyaller gönderebilen bir radyo yapma teklifini 150.000 dolara kabul etti. Tesla, parayı Long Island’daki bir araziye yatırdı. Burada elli metreden yüksek metal kubbeli bir kule inşa etti. “Wardenclyffe Kulesi” adını verdiği radyo istasyonunda hararetle çalışmasına rağmen, transatlantik sinyaller gönderen ilk İtalyan meslektaşı Marconi idi. Tesla’nın Morgan ile ticari ilişkisi koptu ve mucit için önemli mali sorunlara yol açtı. Yalnızca Tesla türbininin geliştirilmesi ve Wardenclyffe’nin satışı mali endişelerini çözebildi.

Nikola Tesla Kimdir ? Özel Hayatı:


Nikola Tesla yaşadığı gibi tek başına öldü. Mucidin hayatından kadınlarla hiçbir tanıdık veya uzun süreli ilişki bilinmemektedir. Tesla’nın aşırı temizlik ihtiyacı ve diğer insanlara dokunmasını ve onlarla daha yakın temas halinde olmasını imkansız kılan takıntılı bir mikrop korkusundan muzdarip olduğu söyleniyor. Özellikle kadınların saçlarına ve takılarına dokunmasının şiddetli mide bulantısına neden olduğu söyleniyor.

Kurnaz bir iş adamı olan rakibi Edison’un aksine, Nikola Tesla birçok mali sıkıntı evresinden geçti. Oldukça üretken ve uzun ömrü boyunca yüzden fazla patent başvurusunda bulundu. Elbette bugün her evde söz konusu olan teknik cihazlar, bu olağanüstü dahi olmadan asla geliştirilemezdi. Marconi ve Edison gibi meslektaşları radyo, aydınlatma ve diğer başarıların efsanevi mucidi olarak tarihe geçti. Ama, çoğu durumda enerjiyi insanlar için en uygun şekilde kullanılabilir hale getirmek için daha önce vizyoner çözümler üzerinde çalışan Nikola Tesla idi.

Özgeçmiş:

1856 : Nikola Tesla, 10 Temmuz 1856’da Smiljan’da doğdu.
1875 – 1877 : Graz İmparatorluk ve Kraliyet Teknik Üniversitesi’nde makine mühendisliği okudu.
1877 : Tesla okul ücretlerini zamanında ödemediği için kayıt silindi.
1880 : Prag’daki Charles Üniversitesi’nde okudu. Ödenmemiş öğrenim ücretleri nedeniyle kayıt silme.
1882 – 1884 : Paris’teki Continental Edison Company’de çalışan.
1884 : New York’a taşınma.
1887 – 1888 : İki fazlı alternatif akım için patent başvuruları.
1888 : Tesla, çok fazlı alternatif akım üzerine yüksek profilli bir ders verir.
1888-1889: Westinghouse yönetiminde çalışıyor.
1896 : X-ışınları ile deneyler.
1902-1905 : Wardenclyffe Kulesi’nin yapımı. Kule maddi zorluklar nedeniyle asla tamamlanmamaktadır.
1916 : Edison Madalyası aldı.
1943 : Nikola Tesla, 7 Ocak 1943’te New York’ta (ABD) öldü.

Diğer blog yazımıza da göz atabilirsiniz Edison Vs. Tesla: Akım Savaşı

Bir yanıt yazın