7/24 ACİL ELEKTRİKÇİ

0537 375 84 48

Edison Vs. Tesla: Akım Savaşı

Thomas Edison ve Nikola Tesla, 1800’lerin sonlarında bir akım savaşına karışmış iki yenilikçi idi. Dünyaya doğru akım (DC) ve alternatif akım (AC) merkezli bir elektrik sistemi geliştirme başladılar. “ Akımlar Savaşı ” olarak nitelendirilen tarihdeki bu rekabetçi zaman, zengin yatırımcıları ve bir medya savaşını da içeriyordu.

İçindekiler

Thomas Edison

İlk pratik akkor ampul ve fonograf, Thomas Edison’un birçok icadı arasındadır. Ayrıca doğru akım (DC) elektriği geliştirmesiyle de bilinir. Bu elektrik şekli en iyi şekilde modern terimlerle sürekli olarak tek bir yönde çalışan bir akım olarak tanımlanır. DC akımı akülerde ve yakıt hücrelerinde bulunur.

Nikola Tesla

Nikola Tesla başlangıçta Tesla’nın 1884’te Amerika Birleşik Devletleri’ne gelmesi üzerine Thomas Edison için çalışırken, sonunda kendi başına çalışmaya başladı. Tesla sonunda zengin bir yatırımcı olan George Westinghouse ile bir ortaklık kurdu. Westinghouse, Tesla’nın alternatif akımı (AC) geliştirmesini destekledi. Bu tür elektrik, yönü ve şiddeti belirli bir zaman içinde değişir. (TÜRKİYE standartlarında 60 kez). AC ayrıca bir transformatör kullanılarak farklı voltajlara dönüştürülebilir.

Güncel Savaşlar

Edison, DC patentleri için aldığı telif hakları konusunda giderek endişe duymaya başladı. Ününü ve kârını korumak için Edison, AC’nin tehlikelerini ortaya koyan bir medya kampanyası başlattı. Propagandasının ana teması elektrik çarpması riskiydi. Edison’un AC’yi bir güç kaynağı olarak itibarsızlaştırma kampanyası başarısız oldu ve AC sonunda ulusal standart haline geldi.

Edison ve Tesla: Sonraki Yıllar

Tarihçiler Tesla’nın iş anlayışı eksikliğini çöküşüne önemli bir katkı olarak belirtiyorlar. Westinghouse’a AC telif hakkı ve JP Morgan’a kablosuz iletişim sistemi için patent haklarını imzaladı. Tesla’nın son yıllarını New York Halk Kütüphanesi dışındaki güvercinleri besleyerek geçirdiği ve neredeyse beş parasız öldüğü bildirildi.

Öte yandan Edison, 1931’de ölümü üzerine 12 milyon dolarlık bir mülk bıraktı. Edison ve Tesla , fikirleri ve gelişmeleri bugün hala kullanılan dahi yenilikçiler olarak kabul ediliyor. AC ve DC güç icatları toplumu güçlendirmede çok yol kat etti. AC gücü standart olmakla birlikte, DC gücü LED’lerde, bilgisayarlarda ve elektrikli araçlarda kullanılır.

Bir yanıt yazın