7/24 ACİL ELEKTRİKÇİ

0537 375 84 48

Lümen ve Watt: Fark Nedir?

LED’lere geçiş yaptıysanız veya planlıyorsanız, “lümen” terimiyle karşılaşmış olabilirsiniz. Lümenler bir ışığın parlaklığının bir ölçümüdür, ancak watt ile karıştırılmamalıdır.

İçindekiler

WATT DEĞİL LÜMENE BAK

Onlarca yıldır, geleneksel, akkor ampulleri satın almaya ve kullanmaya alıştık ve watt’ı bir parlaklık ölçüsü olarak düşünmeye alıştık. Watt ne kadar yüksek olursa ışık o kadar parlak olur, değil mi? Akkorlar olduğu sürece öyle görünüyor.

Aslında, watt bir ampulün (veya herhangi bir elektrikli cihazın) ne kadar güç kullandığının ölçüsüdür . Olduğu gibi, akkor ışıklarla, bu da parlaklığa dönüşür. LED’lerde böyle değil. Bir LED’in parlaklığını değerlendirmek için watt yerine lümenleri tanımak isteyeceksiniz.

LED teknolojisi çok verimlidir. Bir LED ampul, geleneksel bir ampulden (akkor) çok daha az watt kullanarak daha parlak bir ışık üretir .

Işığın parlaklığı lümen cinsinden ölçülür . Sadece LED ampullerde listelenen wattlara bakarsanız, ışığın alışık olduğunuzdan çok daha sönük olacağını düşünebilirsiniz, ancak aslında çok daha parlak olacaktır. Geleneksel ampuller watt başına 8 lümen ortalama. Öte yandan LED’ler watt başına ortalama 140 lümen.

Dolayısıyla, 100 watt (1500 lümen) geleneksel akkor ampulü 14 watt (1500 lümen) LED ampulle değiştirirseniz, aynı ışık parlaklığını elde edersiniz, ancak güç için gereken enerjinin sadece% 14’ünü kullanırsınız.
Tüm ampuller üreticiye bağlı olarak değişebilir

PEKİ LED’LER NEDEN BU KADAR ÇOK DAHA VERİMLİ?

LED’ler veya Işık Yayan Diyotlar , elektrik enerjisini doğrudan ışığa dönüştürerek çalışır. Düzenli akkor ampuller, ampuldeki bir filamanı ısıtarak çalışır. Bu ısı yaratır ve ışık o sıcaklığın bir yan ürünüdür. LED’lerin daha az ısı üretmesi, onları daha verimli hale getirir. Aslında, yanan filaman olan aracıyı atlarlar, böylece watt başına çok daha fazla lümen üretebilirler.

LED’lere geçiş yapmak istiyorsanız, Yıldırım Elektrik’i bugün arayın. LED’lere geçmenin birçok faydası vardır ve her ev ve işletme sahibinin düşünmesi gereken bir şeydir. Unutma, lümenleri düşün, watt değil!

Bir yanıt yazın