7/24 ACİL ELEKTRİKÇİ

0537 375 84 48

Yeraltı kablolarını ne kadar derine gömmeliyiz?

Yeraltı kablolarını ne kadar derine gömmeliyiz? Yeraltı kablolarını gömerken çok şeye dikkat etmelisiniz: Kablonun minimum derinliği nedir? Başka nelere dikkat etmen gerekiyor?

Kablolar sadece binalarda gerekli değildir, aynı zamanda açık havada da gerekli olabilir. Bahçenizi çekici bir aydınlatma ile donatmak veya bahçe havuzunuzu bir elektrikli pompayla donatmak isteyip istemediğinize bakılmaksızın, enerji bir şekilde elektrik tüketicilerine ulaşmalıdır. Bunun için en profesyonel çözüm bir yer altı kablosunun döşenmesidir. Dışarıdan zemine görünmeyecek şekilde döşenir, takılma tehlikesi veya kaza riski oluşturmaz ve uzun yıllar sorunsuz bir şekilde çalıştırılabilir. Döşerken yeterli derinliğin sağlanması önemlidir. Yeraltı kablolarını ne kadar derine gömmeliyiz? Ve güvenli derinlik ne kadardır ? Aşağıdaki makale bu soruları kısaca cevaplamaktadır.

Yer altı kabloları için montaj derinliği neden önemlidir?

Yeraltı kablosunun doğru montaj derinliği birkaç nedenden dolayı önemlidir.

Her durumda, kablo donmaya karşı korumak için döşenecek kadar derine gömülmelidir . Çünkü don, uzun vadede en dayanıklı kabloya bile zarar verir ve kablonun bozulmasına neden olur. Kablonun etrafındaki toprak donarsa, mekanik yükler nedeniyle içine nemin girebileceği küçük çatlaklar oluşur. Bu çatlaklarda bir sonraki don olayı olduğunda su tekrar donar ve hasarı artırır. Bu, sonuçta yalıtımın hasar görmesine ve kısa devre veya hat kesintisinin meydana gelmesine neden olur.

Bununla birlikte, kablo yalnızca donmaya karşı değil, aynı zamanda yayılmaya karşı da güvenli olmalıdır . Özellikle bahçede kablonun nereye döşendiğini unutmak kolaydır. Tek bir temel atma töreni, kablo arızasına veya elektrik kazasına neden olabilir.

Doğru montaj derinliği ayrıca kablo üzerindeki mekanik gerilimi azaltır . Çok sığ derinlikte bir yolun veya yolun altına döşenen bir kablo, yolu kullanan araçlardan veya kişilerden sürekli darbelere ve basınç yüklerine maruz kalır. Bu, uzun vadede yer altı kablosuna da zarar verebilir.

Hangi derinliği seçmeli

Temel olarak, yer altı kabloları için iki farklı döşeme derinliği vardır. Bahçe veya açık alanda en az 60 santimetre gömülme derinliği yeterlidir. Bu derinlikte artık kabloda donma olmaz.

Kabloyu sokakların ve patikaların altına en az 80 santimetre döşemelisiniz . Bu derinlikte kablo, ağır araçlardan gelen ağır yüklere karşı iyi korunur. 

Daha derin bir kurulum mümkündür, ancak çok büyük bir çaba gerektirir.

Yeraltı kablosunun doğru derinlikte doğru döşenmesi

Yeterli derinliğe ek olarak, doğru şekilde kurulduğundan emin olmak önemlidir. Yeraltı kablosunun on santimetre derinliğinde bir kum yatağı üzerinde olması gerektiğinden, hendek biraz daha derin kazılmalıdır. Döşerken, herhangi bir gerilme yükü olmaksızın, kabloyu kum tabakası üzerinde gevşek bir şekilde yuvarlayın veya döşeyin. Kablonun kendisi bir kablo kanalına yönlendirilir veya kablo kapakları ile kaplanır. Hemen üstüne de ` Toprak altı kablo kazı yapmak yasaktır” yazan bir uyarı tabelası koyarsınız. Uyarı tabelası, bu noktada kazı yapanlara daha sonra buraya bir kablo döşendiğini gösterir. 

Bir yanıt yazın