7/24 ACİL ELEKTRİKÇİ

0537 375 84 48

Watt, volt ve amper arasındaki ilişki – farkları nelerdir?

İçindekiler

Watt, volt ve amper arasındaki ilişki – farkları nelerdir? Temel birimleri

Watt, volt ve amper arasındaki ilişki; terimlerinin hepsinin elektrik enerjisi ile ilgisi vardır. Ancak çoğu tüketici, hangi elektrik ünitesinin tam olarak neyi temsil ettiğini ve hangi bağlamda önemli olduğunu tam olarak bilmiyor.

Ancak watt, volt ve amper arasındaki ayrım temelde zor değil. Bu yazımızda, üç güç ünitesi hakkındaki tüm bilgileri ve üniteleri nasıl ayırt edebileceğiniz ve hesaplayabileceğinizle ilgili bazı düşünce yardımcılarını bulacaksınız. 
 

Volt – Voltaj için elektrik birimi

Uluslararası birim sistemine göre volt, elektrik voltajının birimidir. Volt, bireysel elektronlarda, yani yük taşıyıcılarında bulunan enerji miktarını açıklar. Volt için uluslararası birim sembolü, U formül sembolü olan büyük harf V’dir.

Volt ölçüm birimi, diğer şeylerin yanı sıra pili icat eden İtalyan fizikçi Alessandro Volta’dan sonra 1897’de seçildi.

Ortak bir ev prizi, tek fazlı alternatif akımla 230 voltluk bir voltaj sağlar. ABD’de prizler genellikle yalnızca 110 voltluk bir voltaja sahiptir. Bu nedenle, akıllı telefonunuzu, kameranızı vb. Şarj etmek için ABD’ye seyahat ederken yanınızda uygun bir adaptör bulundurmanız tavsiye edilir.

Watt, volt ve amper arasındaki ilişki; terimlerinin hepsinin elektrik enerjisi ile ilgisi vardır. Watt , volt ve amperin tanımları

Gerilim, elektriğin temel bir alanıdır. Elektromotor kuvvet olarak da adlandırılan elektrik gerilimi ile akımın tahrik gücünün ne kadar güçlü olduğu hakkında açıklama yapılır. Gerilim, dolayısıyla akımın akmasını sağlayan itici güçtür. Voltaj ne kadar yüksek olursa, iletken veya yarı iletken boyunca elektrik akımı akışı o kadar büyük olur.

Voltajı hesapla

Elektrik voltajı, gücü akım gücüne bölerek güç ve akım gücü yardımı ile kolayca hesaplanabilir.

Formül şöyledir: Volt = Watt / Amper veya U = P / I

Amper – Elektrik akımının temel birimi

Amper,  temel elektrik birimidir. Amper, belirli bir süre içinde bir hat boyunca akan elektronların veya yük taşıyıcıların miktarını tanımlar. Bu nedenle, akım yoğunluğu hakkındaki bilgiler genellikle sigorta kutularında bulunabilir. Normal bir ev sigortası genellikle 16 amperlik bir akıma sahiptir.

Elektrik akımı kuvvet amperlerinin birim sembolü, formül sembolü I olan büyük harf A’dır. Mevcut birim amperler, elektrik ve manyetizma arasındaki ilişkileri inceleyen ve akımı ölçmek için bir cihaz geliştiren Fransız fizikçi ve matematikçi André-Marie Ampère’den alınmıştır.

Yük taşıyıcıları elektrik akımını mümkün kılar. Elektrik akım şiddeti, elektrik yükünün ne kadarının iletken üzerinden belirli bir sürede aktığı hakkında bilgi sağlar. Akım gücü daha yüksektir, belirli bir sürede elektrik iletkeninden daha fazla akım geçer. Aynı zamanda ince bir iletkenden çok kalın bir iletkenden önemli ölçüde daha fazla akım geçebilir. Dolayısıyla, yüksek bir amperaj gerekliyse, elektrik iletkeni de buna uygun olarak büyük olmalıdır.

Elektrik yükü, amper saniye olarak da bilinen kulomb cinsinden verilir. Tanım olarak, bir coulomb, tam olarak, bir amperlik akımın bir saniye boyunca aktığı bir telin enine kesiti boyunca taşınan elektrik yüküdür.

Amper hesapla

Amperaj, gücü voltaja bölerek mevcut güç ve voltaj kullanılarak hesaplanabilir.

Formül: Amper = Watt / Volt veya I = P / U

Watt – Güç için elektrik birimi

Watt, gücün adı veya elektrik birimidir. Bu, zaman başına enerji harcamasıdır. Buna göre, birim watt, ne kadar elektrik üretildiğini veya tüketildiğini temsil eder.

Elektrik gücü watt için birim sembolü büyük harf W, formül sembolü P’dir. Watt ölçü birimi, ismini en etkili buluşu buhar motorunun verimliliğini artırmak olan İskoç bilim adamı James Watt’tan almıştır.

Watt cinsinden elektrik çıkışı genellikle elektrikli cihazlarda verilir – ancak çoğunlukla kilovat şeklinde. Bununla birlikte, bu iki boyut eşitlenmemelidir çünkü 1 kilovat 1000 watt’a karşılık gelir. Kilovat cinsinden belirtim bu nedenle çoğunlukla daha az sıfır içeren daha basit bir gösterimden kaynaklanmaktadır.

Tüketim ise kilovat saat (kWh) olarak ölçülür, yani bir saatte kaç kilovat tüketilir. Örneğin elektrik tüketimi, elektrik faturasında kilovat saat olarak gösterilir.

Watt tanımı: elektrik gücü nedir?

Elektrik gücü, saniyedeki elektrikle ne kadar elektrik işi yapıldığına dair bir açıklama yapar. Bu ölçü birimi, ne kadar elektrik enerjisinin hareket veya ısı gibi başka bir forma dönüştürüldüğünü belirtmek için kullanılır. Temel birim watt’tır.

Watt hesapla

Elektrik gücü, voltaj ve akım kullanılarak hesaplanabilir. Tek yapmanız gereken volt ve amperleri çarpmaktır.

Formül şöyledir: watt = volt * amper veya P = U * I

Joule’yi watt’a çevir

Joule, harcanan türetilmiş bir enerji birimidir. Watt genellikle joule kullanılarak hesaplanır. Örneğin, 1 watt, bir joule enerjiyi bir saniyede dönüştüren güçtür. 100 watt’lık bir ampul bu nedenle saniyede 1 watt veya 1 joule tüketir.

1 W = 1 y

1 kJ = 0.000278 kWh

1 kWh = 3.600 kJ

Ohm kanunu

Ohm, elektrik gerilimi ve elektrik akımı ile ilgili bir ölçü birimidir. Ohm, elektrik direncinin birimidir ve Alman fizikçi Georg Simon Ohm’un adını almıştır. Bilim adamı, voltaj (V) ve akım (A) arasındaki etkileşimi keşfederek, daha sonra onun adını alacak olan bir yasanın temelini oluşturdu: Ohm yasası. Ohm’un sembolü R.

Ohm kanunu volt = ohm * amper veya U = R * I okur

Sözde omik direnç, iletkenin nasıl yapıldığına bağlıdır, örn. B. elektriksel iletkenliği açısından. Elektrik iletkeninin direnci düşükse, düşük voltajda bile yüksek amper üretilebilir. 

Sonuç: bir bakışta güç üniteleri hakkında önemli bilgiler

Üç birim watt, volt ve amper bu nedenle doğrudan birbiriyle ilişkilidir. Ohm’un direnç yasası, voltaj ve akım arasındaki etkileşimi kanıtlar. Bir birim elektrik hesaplamak için her zaman üç elektriksel büyüklük volt, watt ve amper gereklidir.

Bir bakışta elektrik birimlerini hesaplamak için formüller:

Watt’ı hesaplamak için, voltları (U) amperlerle (I) çarpmanız yeterlidir:
watt = volt * amper veya P = U * I

Volt (U) hesaplamak için yapmanız gereken tek şey, watt’ı (P) amper (I) ile bölmektir:
volt = watt / amper veya U = P / I

Amper (I) hesaplamak için watt’ı (P) volta (U) bölmeniz yeterlidir:
amper = watt / volt veya I = P / U

Bu hafıza yardımı ile watt, volt veya amper hesaplamasının başarılı olması garanti edilir: Ucu yukarı bakacak şekilde bir üçgen çizin ve ardından üçgenin her bir köşesine üç birimi girin. Watt üst köşede W harfiyle, Volt sol köşede V harfiyle ve Ampere sağ köşede A harfiyle gider.

Şimdi hesaplamak istediğiniz mevcut birimin değerini tutabilir ve diğer iki değere bakabilirsiniz. Bunlar yan yana gelirse değerleri çarpmanız gerekir. Bununla birlikte, birbirinin altındaysa, üst değeri alt değere bölün. İşte bu kadar kolay!

Bir yanıt yazın