7/24 ACİL ELEKTRİKÇİ

0537 375 84 48

Video Kamera Temizleme Rehberi

Video Kamera Temizleme Rehberi | Kameranızı Kendiniz Temizleyin

Video kameralar, optik, mekanik ve elektronik bileşenlere sahip oldukça kompakt cihazlardır. Kullanımları kapalı alanlarla sınırlı değildir, bu da genellikle doğrudan doğal çevresel etkilere maruz kaldıkları anlamına gelir. Tüm işlevleri tam anlamıyla kullanmaya devam edebilmek için kameranızı düzenli aralıklarla temizlemelisiniz.

İçindekiler

Video Kamera Temizleme Rehberi | Kapsamlı Temizlik İçin 4 Aşama :

Kaset bölmesi

Bağlantı soketli gövde

Vizör / ekran

Lens

Gerekli Temizlik Malzemeleri

Ticarette çok çeşitli çareler ve çareler hazır olsa bile, kapsamlı temizlik için gerçek ihtiyaç çok açıktır. İhtiyacınız olan:

Yumuşak bir fırça veya lens kalemi

Mikrofiber bez

Bir körük

Lens temizleme sıvısı

Tüy bırakmayan pamuklu çubuklar

İzopropanol

Okuma kafası için temizleme kaseti

Mercek temizleme bezi yerine gözlük camlarını için kullanılan bezi de kullanabilirsiniz. Böylelikle tasarruf edebilirsiniz.

Görüşler ayrılır mercek temizleme sıvısı  birçok aktif kamera kullanıcısı, bu ürünlerin gereksiz olduğunu söylüyor. Lenslere hohlamak veya biraz su (ve hatta tükürük) tamamen yeterlidir.

Diğerleri, bu tür ürünlerin kullanımının, özellikle lenslerin yüzey kaplamasını korumak için tavsiye edildiği görüşündedir. 

 
Aşağıdaki temizlik için geçerlidir: En nazik yoldan başlayın ve çalışmaya devam edin. İstenilen temizleme seviyesine ulaşılır ulaşılmaz durun.

KASET BÖLMESİ

Yeterli ışığa sahip rüzgarsız ve kuru yerlerde temizlik yapın.

Temizleme kaseti size büyük bir yardımcıdır (neredeyse) tamamen okuma kafasından kontaminasyonu temizler. Daha fazla temizlik için, bölmenin kapatma kapağını açmak faydalı olabilir. Bununla birlikte, üreticinin talimatlarına uymanız ve emin değilseniz bunu yapmaktan kaçınmanız önemlidir.

Ancak temizleme kaseti, bölmedeki tüm tozu ve kiri çıkarmaz. Kılavuz ve basınç silindirlerinden silmek için , izopropanol ile dikkatlice ıslattığınız pamuklu çubukları kullanmanız gerekir.

Not: Keskin kenarlı veya sivri uçlu nesneleri kaset bölmesine sokmayın! Okuma kafasındaki çizikler, onu kullanılamaz hale getirir ve çok pahalı bir onarımla değiştirilmelidir. Ayrıca hasarı önlemek için her türlü kaldıraçtan kaçının!

Okuma kafasında inatçı lekeler kalırsa, izopropanollü pamuklu çubuğu buradan da dikkatlice alın . Çok fazla bastırmadan eksen boyunca silmek için kullanın . Kafa temizlenene kadar işlemi tekrarlayın.

İlk adım olarak, bazı internet forumları , ince bir nozülle ve en düşük emiş seviyesinde çalıştırılan bir elektrikli süpürgenin dikkatli kullanılmasını tercih etmektedir . Kararı sizlere bırakıyorum ama dikkatsiz kullanımın çok maliyetli sonuçları olabileceğini lütfen unutmayın.

KASA

“Kaba” kir ve kum taneciklerini temizlemek için, onları havaya uçurun veya körüğü kullanın . Bağlantı soketlerini ve tripod bağlantı parçalarını dahil edin. Bir sonraki adımda, fırçayı alıp muhafazadaki olukları ve girintileri temizlemek için kullanırsınız.

Plaja yapılan bir ziyaret, genellikle kumun yanı sıra konutta güneş kremi kalıntıları bırakır. Mikrofiber bir bez alın ve çıkarın. Bazı lekeler biraz inatçı ise, bezi suyla veya solventsiz bir temizlik maddesiyle nemlendirin . Cihazın içine sıvı girmediğinden emin olun.

VİZÖR VE EKRAN

Versiyona bağlı olarak, video kameralar bir (şeffaf) vizör veya bir ekran ile donatılmıştır. Temizleme ile ilgili olarak, her ikisi için de aynı talimatlar geçerlidir.

Çizilmeleri önlemek için lütfen önce tozu ve diğer parçacıkları uzaklaştırın. Ardından, daha inatçı parçacıkları temizlemek için fırçayı kullanın. Bu yeterli değilse mikrofiber bez kullanılır.

Video Kamera Temizleme Rehberi İçin Son Aşama : LENS

Lens, cihazın en hassas bileşenidir. Merceği en son temizlemenizi tavsiye ederim.

Not: Sızdırmazlık kapakları, optik parçaları kirlenmeye ve mekanik hasara karşı korur! Lensler takılı değilse, arka kısmı da (iç kısmı) kapatmak önemlidir!

Lenslerle ilgili ilk adım, körüğü kullanmak veya mevcut değilse tozu ve kumu uzaklaştırmaktır. Yanlış prosedürler lensleri hızlı bir şekilde çizebileceğinden, burada mutlak bakım gereklidir. Özellikle lenslerin kenarlarındaki inatçı kirleri temizlemek için fırçayı kullanın . Lens muhafazasını da aynı şekilde temizleyebilirsiniz.

Lensler üzerindeki sonuçtan henüz memnun değilseniz, mikrofiber bez kullanın . Lensler için yenisini almanız tavsiye edilir. Şimdiye kadar kullanılanlara krem ​​kalıntıları veya diğer maddeler yapışabilir. İçten dışa doğru dairesel hareketlerle ve çok az kuvvetle dikkatlice silin. Lens temizlenene kadar işlemi tekrarlayın.

Lens üzerinde kalıntı varsa, bir miktar temizleme sıvısı alın veya lens üzerine soluyun. Modern lensler, her iki tarafında da iyileştirmeler denen çok sayıda kaplamaya sahip lenslerle donatılmıştır. Bu ince nano kaplamalar, rahatsız edici yansımaları ve yansımaları azaltarak görüntüyü iyileştirmek için kullanılır.

Benim bakış açıma göre, lens temizleme sıvılarının kullanılması tavsiye edilir çünkü bunlar özellikle bunun için tasarlanmıştır ve son işlemde naziktirler. Ek bir katman onları gelecekteki hasarlardan korur.

Lütfen lensin önündeki ve içindeki lensleri temizlediğinizden emin olun. Sensörlere olan mesafenin daha küçük olması nedeniyle, iç kısımdaki kir ve yabancı parçacıklar görüntü kalitesi üzerinde daha da olumsuz bir etkiye sahiptir.

Bir yanıt yazın