7/24 ACİL ELEKTRİKÇİ

0537 375 84 48

Topraklama Nedir ? Neden Önemlidir ?

Topraklama Nedir ? Topraklama VDA’nın koşullarından biri , ancak bu terim tam olarak ne anlama geliyor? Ve kullanımı nedir? Bu yazıda, tüm bu soruları cevaplayacağız.

İçindekiler

Topraklama nedir?

Topraklama, tüm elektrikli aletleri birbirine bağlayan ve kaçak akımı evin etrafındaki toprağa taşıyan bakır bir iletkendir.  Elektrik çarpması riskini önlediğinden, topraklama hattı her elektrik tesisatının önemli bir parçasıdır . Bir yalıtım hatası varsa, kaçak akım rölesi otomatik olarak gücü kesecektir.

Örneğin: çamaşır makinenizi taşırken kordon büyük ölçüde hasar görmüş. Güç kabloları görünür ve hatta metal cihaz muhafazasıyla doğrudan temas eder. Çamaşır makinesine dokunursanız, topraklı bir bağlantınız yoksa elektrik çarpması yaşarsınız. Bu, elektriği toprağa götürecek ve bu şekilde trajik kazaları önleyecektir.

Topraklama iletkenini sarı-yeşil izolasyondan tanıyabilirsiniz.

Yeni binalar için topraklama

En az 60 cm derinliğinde bir alt yapıya sahip yeni evler için bir toprak döngüsü kullanılır . Ardından temel çukurunun dibine yerleştirilmiş 35 mm² çapında bir bakır iletken alın . Bu tel asla temel duvarlarıyla temas etmemeli ve bu nedenle toprağa gizlenmelidir. Kablo uçları açık kalır ve topraklama anahtarı seviyesinde bir araya getirilir.

Mevcut binalarda topraklama

Bazı eski binaların topraklaması yoktur veya kötü işleyen topraklamaya sahiptir. Burada bir topraklama döngüsü kurmak mümkün değildir. Neyse ki başka bir çözüm var. Bir veya daha fazla topraklama direği alabilirsiniz ( topraklama direkleri arasında en az 3 m). Bu metal sivri uçlar toprağın 80 cm derinliğine çakılır ve topraklama iletkeni yardımı ile elektrik tesisatına bağlanır. Topraklama iletkeni, topraklama elektrodunu toprak kesiciye ve ana toprak terminaline bağlar. Bu iletkenin kesiti, sarı-yeşil izolatörle donatılmışsa minimum 16 mm², yalıtılmamışsa 25 mm²’dir.

Daha Fazla Parça

Topraklama döngüsüne veya toprak elektrotlarına ek olarak, her şeyi ana toprak rayına bağlayan bir topraklama iletkenine de ihtiyacınız vardır . Bunun çapı en az 16 mm²’dir. Ayrıca, direncin kontrol edilebilmesi için bir toprak kesici alın . Bu direnç maksimum 30 ohm olmalıdır.

Evinizde topraklama gerektiren birkaç unsur vardır. Örneğin, ilk olarak prizleri ve ışık noktalarını düşünün Koruyucu iletkeni sarı-yeşil izolasyondan tanıyabilirsiniz. Faz iletkeni ile aynı çapa sahip olmalıdır.

Ayrıca bazı metal alt parçalar tehlikeli voltaja karşı korumalıdır. Bu amaçla potansiyel bağlantılara ihtiyaç vardır. İki tür arasında ayrım yapıyoruz:

Ana potansiyel bağlantılar : ana gaz ve su boruları ve merkezi ısıtma için. En az 6 mm² genişliğinde sarı-yeşil kabloya ihtiyacınız var.

Ek potansiyel bağlantılar : bir banyonun metal yapıları için (küvet, gider vb.). Sarı-yeşil tel ile izole edilen bu bağlantı, bir boruya yerleştirildiğinde en az 2,5 mm² çapa sahiptir. Durum bu değilse, 4 mm²’lik bir çap gereklidir.

Bir yanıt yazın