7/24 ACİL ELEKTRİKÇİ

0537 375 84 48

Stanley kim kurdu? Stanley Tarihi

Stanley Kim kurdu. Stanley markasının hikayesi nedir? Frederick Stanley kimdir? Kuruluşundan bugüne STANLEY

170 yıl öncesine dayanan bir marka. 1800’lü yıllardaki yükselişi, sonunda onu dev bir ulusal alet üreticisi haline getirdi. Büyük Buhran ve Savaş Sonrası dönemde zorluklarla karşı karşıya kalan tek bir yönetici, bu markayı küresel bir ev ismine dönüştürmek için yenilikler yapacak ve modernize edecektir. 

Stanley Works Kurucusu – Frederick Stanley


Connecticut Nehri’nde bir katip ve Güney’de bir satıcı olarak önceki deneyimlerinden sonra, 41 yaşındaki Frederick Stanley ve küçük erkek kardeşi William, memleketi New Britain, Connecticut’ta 1831’de bir şirket kurdu. İlk şirketleri, kapı kilitleri ve ev süsleri üretimine odaklandı. En iyi çabalarına rağmen, şirketleri bocaladı ve 1837 Panik sırasında … işleri iflas etti.

Başarısızlıklarından yılmayan Stanley Kardeşler parçaları topladı ve ikinci bir iş üzerinde çalışmaya başladı. Bu kez, Stanley Bolt Manufacturing burada başlayacak ve 1843’te New Britain’da kuruldu.

İçindekiler

Stanley Üretime ve Genişlemeye Başlıyor

1852’de Stanley Tool Works, şirketin resmi adı oldu ve 2000’lerin sonlarına kadar devam etti. Şirketin ilk yıllarında Stanley, New England bölgesinde satılmak üzere donanım ve inşaatçı malları üretmeye başlar.  Diğer şirketler endüstriyel ürünler üretebilirken, Stanley, üretime yardımcı olmak için ilk erken buhar makinelerinden birini satın aldığı için bir avantaja sahipti.

Bu, şirketinin cıvata, t-menteşe ve diğer ilgili ürünleri zamanında üretmesine ve aynı zamanda verimliliği artırmasına izin verdi. Bu avantajlara rağmen, Stanley’nin mali büyümesi 1850’lerde ve Amerikan İç Savaşı boyunca mütevazı oldu.

Amerikan İç Savaşı sona erdikten sonra, şirket sonunda kendi modernizasyonunu hızlandırdı ve 1860’larda ve 1870’lerde üretimini makineleştirdi. Bu büyüme, Stanley’nin iş modelinde büyük bir potansiyel gören genç ve istekli bir yönetici tarafından yönetildi.

1854’te Stanley Tools’a katılmadan önce, 19 yaşındaki William H. Hart demiryolu endüstrisinde nakliye acentesi ve istasyon müdür yardımcısı olarak çalıştı. Stanley Tools’da geçirdiği süre boyunca bu beceriler işe yarardı. Hart, Stanley’de ilk başladığında, hızla yükseldi. Şirkete katıldıktan sonra Hazine Bakanı oldu ve 21 yaşına geldiğinde yönetim kurulu üyeliğini kazandı.

Daha sonra, Stanley Works’ün Başkanı olacak ve 1915’te emekli olana kadar orada kalacaktı. Hart, yeni tesisler açmada ve ülke çapında genişlemede etkili oldu. Talebe ayak uydurmak için 1870’ler ve 1880’ler boyunca Yeni Britanya’daki üretim tesislerini genişletti. Ayrıca şirket genelinde makineleşmeyi artırarak şirketin maliyetleri düşürmesine yardımcı oldu.

Hart aynı zamanda teknolojinin sadece şirketi değil, ülkeyi de nasıl değiştirdiği konusunda etkili oldu. Stanley Tools, 1889’da bilyalı rulman kullanan bir menteşe oluşturmak da dahil olmak üzere birçok farklı üretim patentine sahipti. Hart ayrıca şirketin varlıklarını çeşitlendirmeyi ve daha büyük, daha eksiksiz bir ürün grubu oluşturmayı da garantiledi. 1909’da Niles, Ohio’da yeni bir fabrika açtı.

William H. Hart – Daha Sonra Hayatta

Şirketin genişlemesi, İç Savaş’ın başlangıcından I.Dünya Savaşı’nın sonuna kadar olağanüstü bir şey değildi. 1872’de şirketin net satışları 480.000 $ ‘a ulaştı. Hart, 1918’de istifa etti ve emekli oldu. Ancak, bir güç merkezine dönüşmesine yardım ettiği şirketten önce yılda 11 milyon doların üzerinde kar elde etti. Hart, 1919’da vefat etti.

Kükreyen 20’ler Daha Büyük Genişleme Görüyor

Stanley Reklamı 1925

Hart şirketten uzaklaşmasına rağmen, Stanley 1920’lerde iş yapış tarzını değiştirmedi. Aslında Stanley, dost rakibi Stanley Rule and Level Company de dahil olmak üzere diğer şirketleri satın almaya başladı. (The Rule and Level Company, şehirdeki bir Stanley kuzeni tarafından başlatıldı.) İki şirket arasındaki birleşmeden sonra, Stanley Works’ün 1200’e yakın çalışanı ve 1920’lerde 6 milyon doların üzerinde satışları vardı.  ayrıca, Farmington Nehri üzerinde yakındaki hidroelektrik santralini satın alıp yeniden inşa ederek enerji maliyetlerini de düşürdü.

Stanley aynı zamanda uluslararası alanda da genişlemeye başladı. Savaşlar arası dönemde İngiltere ve Almanya’da fabrikalar kurdu. Elektrikli aletler de 1929’da tanıtıldı. Stanley 1920’lerde gelişirken, 1930’lar ve 1940’lar şirket için sıkıntılı bir dönem olacaktı.

Büyük Buhran Sert ve Diğer Savaş Sonrası Mücadeleleri Vuruyor

Kazanan bir formül ve büyüme ve kâr kültürüne rağmen, Büyük Buhran söz konusu olduğunda bu yeterli değildi. Buhran, ülkenin dört bir yanındaki diğer birçok işletme gibi Stanley Tools’a zarar verdi. Stanley’nin karı düştü ve imalat ve inşaatla ilgili endüstrileri kötü bir şekilde zarar gördü. Şirketin net geliri 1932’de negatife gitti ve 1934’te açık vermeye başladı.

Şirket durgunlaştı ve kayıplarını dengeledi, ancak 1930’larda hala mücadele etti. II.Dünya Savaşı patlak verdiğinde, Stanley kendisini bir askeri imalatçıya dönüştürdü. Savaş çabalarına yardımcı olmak için makineli tüfek kemer klipsleri ve kartuşlarının oluşturulmasına yardımcı oldu.

Stanley Fabrikadaki İşçi – 1943

Savaş satışları, şirketin finansal temelini yeniden kazanmasına yardımcı oldu. Stanley yalnızca 1943’te 44 milyon dolar kazandı, ancak savaş satışları yalnızca geçiciydi. Stanley Tools, savaş bittiğinde zorluklarla karşılaşmaya devam edecekti.

1950’ler, şirketin kar hanesinde çok az gelişme gördü. Yüksek kaliteli araç ve gereçler üretmelerine rağmen, birçok yönetici o dönemde şirketi rahatsız eden pazarlama veya diğer finansman konularına çok az önem veriyordu. Savaş sonrası inşaat patlaması sırasında kârlar biraz arttı, ancak işlerin tersine döneceği 1960’lara kadar olmazdı.

Şirket Canlandırıyor

Stanley Tools iş dünyasında bocalarken, parlak, enerjik, genç bir işadamı kendine geliyordu. Donald W. Davis, 1921’de Massachusetts, Springfield’da doğdu. Davis, II.Dünya Savaşı sırasında Deniz Kuvvetlerinde görev yaptıktan sonra 1948’de şirkete katıldı. Hızla yükseldi ve 1962’de çelik çemberleme bölümünün genel müdürlüğünden başkan yardımcılığına terfi etti.

Davis, şirketin kontrolünü büyük ölçüde ele aldı. Ve daha sonra Stanley Tools’un Başkanı ve CEO’su olarak seçildi.  Davis dizginleri ele alır almaz Stanley’i bir kez daha iş gücüne ve küresel bir rakibe dönüştürdü.

Stanley Tools şirketinde Donald W. Davis

Davis, Stanley’nin tekrar rekabet edebilmesi için şirketin agresif, büyüme odaklı bir tutum benimsemesi gerektiğini fark etti. Ayrıca Stanley’nin bir oyuncu olarak kalmaya devam edebilmesi için küresel olarak da rekabet etmesi gerektiğini fark etti. Daha fazla rekabet gücü ve daha hızlı büyüme çağrısında bulundu. Tesislerin modernize edilmesine yardımcı oldu ve diğer karlı gelecek vaat eden şirketlerle birleşmelerin peşine düştü. Stanley Works için karlı olmayan bölümlerin satılmasını savundu. Ayrıca pazarlama ve reklama güçlü bir şekilde odaklandı.

Bunun çoğu için para gerekiyordu ve diğer yönetim kurulu üyelerinin endişelerine rağmen, Davis ve finans görevlisi Garth W. Edwards şirketi uzun vadeli borç aldı. Bu, şirketin borçlanmasına ve Davis’in şirketin mali bütünlüğüne zarar vermeden hedeflerine ulaşmasına izin verdi.

Başka fonlar mevcut olduğunda, Davis tesis inşasına izin vermeye ve eski tesisleri modernize etmeye başladı. Stanley, 1979 ile 1983 yılları arasında yalnızca yükseltmeler için 55 milyon dolar harcadı. Görev süresi boyunca 25 başka şirketin satın alınmasına da izin verdi.

Kendin Yap Pazarlamanın Başlangıcı

1970’lerde Davis, Stanley pazarlamasını sadece inşaat profesyonellerine değil, aynı zamanda ev geliştirme uzmanlarına da öngördü. “Kendin Yapçılara” odaklanma stratejisi, Stanley’nin yararlanmaya istekli olduğu başka bir gelir akışı açtı. Çünkü yüksek inşaat ve onarım maliyetleri evde tüketicilere mal oluyordu. Bu strateji, döngüsel karşıtı olarak kabul edildi. Ve bu, genel bir ekonomik gerilemenin şirkete uzun vadede mal olmayacağı anlamına geliyordu.

Pazarlama yöneticileri, Kendin Yapçılara kendini tanıtmak için ürünlerini vurgulamak için tüm satıcılar ve perakendecilerle çalıştı. Stanley Tools’u duyurmak için televizyon reklamcılığına da büyük yatırım yaptılar. “Stanley, işleri doğru yapmanıza yardım eder. ” ifadesi, Amerikan pop kültüründe yaygın bir söz haline geldi ve farklı dillere de çevrildi. Popüler ifade Davis’in kendisi tarafından icat edildi.

Strateji çok büyük bir başarıydı ve kârlar yükseldi. Stanley Works’ün başına geçen birkaç on yıldan sonra, Davis 1989’da emekli oldu.

1990’lar ve Ötesi


1980’lerin başarısına rağmen, 1990’lar bir belirsizlik dönemiydi ve bir noktada şirketin sonu olabilirdi.  ekonomik koşullar Stanley Tools’a biraz zarar verdi. Ancak başka bir kuruluş, şirketi 1991’de satın almak istedi.

Newell Şirketi, Stanley’i 1990’ların başında satın almak istedi ve ilk başta her iki taraf da dostça davrandı.  Ancak, görüşmeler sonuçsuz kaldıktan sonra Newell, düşmanca bir devralma girişiminde Stanley hisselerini satın almaya başladı.  % 1’den daha az hisse satın aldı ve daha sonra alımını artırma niyetini açıklayan evrak işlerini yaptı. Stanley, 1991’de anti-tröst davası açtı ve hatta Connecticut’ın başsavcısı da katıldı.

Bu, Newell’e endişesini duraklattı ve sonunda devralma teklifini geri çekti. Ekim 1992’de Newell, Stanley varlıklarını tasfiye etmeyi ve Stanley’nin hisselerinden daha fazlasını satın almamayı kabul etti. Karşılığında, Stanley davayı bırakmayı kabul etti.

Dava mahkemelerden geçerken, Stanley CEO’su Richard Ayers, Berlin Duvarı yıkıldıktan sonra işlerini Doğu Avrupa’ya genişletti. Şirket 2000’lerde yeniden istikrara kavuştu ve 2010’da Stanley Tools, uzun süredir rakibi olan Black ve Decker ile birleşti.