7/24 ACİL ELEKTRİKÇİ

0537 375 84 48

Pense nasıl yapılır? Penseyi kim icat etti ?

Pense nasıl yapılır? aşama aşama

Pense, çok basit bir şekilde, diğer işçilerin nesneleri tutmasına ve yerinde tutmasına izin vermek için metal işçileri tarafından oluşturulan bir araçtır. Pense eski bir buluştur ve kimse penseyi kimin yaptığını gerçekten bilmiyor. Bilinen şey, pensenin eski Mısırlılardan beri kullanıldığıdır. Demirciler pense yarattı ve sonunda işçiler tarafından çeşitli işler için kullanıldı. Metal işçileri, o metali belirli bir şekle sokmak için bir metal parçasını yerinde tutmak için büyük pense kullanırlardı. Ahşap pense de eski zamanlarda yaratılmış ve antik Yunanistan’da kullanılmıştır.

Günümüzde penseler, sadece malzemeleri yerinde tutmakla kalmayıp aynı zamanda çekme, itme, kesme ve diğer benzer kullanımları da yapabilen uyarlanabilir bir alete dönüşmüştür. Çoğu pense artık tüm dünyada çok basit görevler için kullanılan elde taşınan aletlerdir.

Üç ana bölümden oluşan pensenin temel tasarımı insanlık tarihi boyunca büyük ölçüde aynı kalmıştır. Pense, kavrama başlığını, pivotu ve bir çift sapı içerir. Pense malzemeleri genellikle vanadyum veya krom gibi çeşitli katkı maddeleri içeren çelik alaşımlarından yapılır. Bu, penseyi güçlendirmeye ve korozyonu önlemeye yardımcı olur. Tutamaklar veya genellikle tutmayı kolaylaştırmak için tutamaklarla donatılmıştır. Bu, elektronik ile çalışılıyorsa yalıtıma da yardımcı olur ve şokları önler.

Çenelerin şekli ve boyutu, ister iğne burnu olsun, basıncı artırmak için tasarlanmış ağır hizmet tipi penselere kadar değişiklik gösterebilir. Yüzeyler, tutuşu artırmak ve kaymayı önlemek için dokulandırılmıştır. Çizilmeleri veya hasarları önlemek için daha yumuşak malzemelerden pense de oluşturulabilir. Buna alüminyum, pirinç veya plastik dahildir.

Yüzlerce yıldır pense el yapımı ve dövme olabilirken, bugün… pense seri üretim için otomatik montaj hatları kullanılarak oluşturulmaktadır. Bu sefer kavrama pensesine odaklanacağız. Herhangi bir çalışma başlamadan önce, dövme makineleri çelik çubukları doğru uzunlukta şekillendirir ve çubukları montaj hattına besler.

Bu çelik çubuklar daha sonra çubukları kırmızıya çeviren bir fırına beslenir. Çubuklar ısıtıldıktan sonra pense şeklinde dövülebilirler.

Daha sonra, bir metal işçisi kırmızı sıcak çubuğu alıp bir platforma koyuyor. Çubuk daha sonra bir makine kalıbı ile ezilir ve pense şekillenmeye başlar, pensenin başka bir makineye beslenmesi, fazla çeliği kesmesi için dört kata kadar sürer.

Açıkçası, bir çift pense yapmak için iki dövme çubuk gerekir. Bir sonraki adım, iki yarıyı, kavrama dişlerini şekillendiren başka bir makineye beslemektir. Küçük kesiciler, demirhaneyi kayganlaştırıcıyla yıkarken çeliği tıraş eder.

Bundan sonra, pense yarımları gazla çalışan bir fırına gönderilir ve çeliği güçlendirmek ve sertleştirmek için ısıl işlem uygulanır. Pense yarımları fırından geçtikten sonra, yarıları hızlı ve eşit bir şekilde soğutmak için tuzlu su ile soğutulurlar.

Pense üzerindeki dişler çok fazla suistimal edilmesi gerektiğinden pense dişlerine lazer tedavisi uygulanarak daha sert ve hatta daha dayanıklı hale getirilir.

Pense artık montaja hazırdır. Şimdi, işçi iki yarıyı alıyor ve bunları birleştirmek için perçin kullanıyor. Daha sonra eklemi, ikisini bir araya getirmek için kuvvet ve sürtünme kullanan bir makineye yerleştirir. Yağlayıcı da uygulanır.

Bu bittiğinde, pense daha sonra çeliği koruyan bir pas önleyici fıçıya yerleştirilir. Aksi takdirde, metal standartların altında olabilir ve uzun süre dayanmaz. Kazan ayrıca yarımları bir arada tutan perçinlerin yağlanmasına da yardımcı olur. Pense kafası da şık bir görünüm kazandırmak için cilalanmıştır.

Son olarak, pensenin kolları, bir sıvı vinil teknesinin derinliklerine indirilir. Fabrika, batırmadan önce penseyi ısıtır, böylece vinil çeliğe daha iyi yapışır. Pense daha sonra son fırınlarına gönderilir, vinil çeliğe ısıtılırken lastik tutacağı penseye kapatılır.

Sonuç

Tıpkı eski zamanlarda olduğu gibi, pense, tüm dünyada çeşitli işler için kullanılan hayati bir araç olmaya devam ediyor. Gelecekte bir şey yerini alabilirken, yakın gelecekte olacağı şüphelidir. Gelecekteki içeriğe dikkat ettiğinizden emin olun ve okuduğunuz için teşekkürler!