7/24 ACİL ELEKTRİKÇİ

0537 375 84 48

Otto Von Guericke Kimdir ? Vakum Pompası – Statik Elektrik

Otto Von Guericke Kimdir ?

Vakum pompasını icat etmesiyle tanınan Alman fizikçi Otto von Guericke (1602-1686). avanın ve atmosferin özelliklerini de araştırdı.

Otto von Guericke 20 Kasım 1602’de Magdeburg’da ( Almanya ) doğdu. 15 yaşında hukuk bilimi okuduğu Leipzig Üniversitesi’ne girdi. Ve hukuk eğitimine Jena ve Helmstedt’te devam etti. 1623’te matematik, mekanik ve askeri mühendisliği takip ettiği Leiden Üniversitesi’ne gitti.

Fransa ve İngiltere’yi gezdikten sonra Guericke, 1626’da tanınmış bir yerel politikacının kızıyla evlendiği Magdeburg’a döndü. Siyasette aktif hale geldi ve 1627’de belediye meclisine seçildi. 1631’de şehir yağmalandı ve yakıldı. imparatorluk ordularını işgal etmek; Guericke ve ailesi hayatlarını zar zor kurtardı. Magdeburg’un kurtuluşu üzerine ertesi yıl Guericke askeri mühendis olarak geri döndü. bir kez daha aktif olarak siyasete dahil oldu. Belediye meclisine yeniden seçildi. 1646’da Magdeburg’un dört hamburgercisinden biri oldu ve sonraki 35 yıl boyunca bu kapasitede hizmet etti. Hamburg’da emekli oldu ve 11 Mayıs 1686’da orada öldü.

İçindekiler

Otto Von Guericke Kimdir ? Bilimsel Araştırmalar

Aktif siyasi yaşamına rağmen Guericke, bilimsel ilgi alanlarını da sürdürmeyi başardı. Boşluğun olası varlığına ilişkin güncel tartışmalarla gittikçe daha fazla ilgilenmeye başlamıştı. Ve sorunu deneysel olarak araştırmak için yola çıktı. Vakum pompasını gerçekten ne zaman icat ettiği belirsizdir, ancak görünüşe göre 1650 civarındaydı. Deneysel araştırmalarına çok daha önce başlamıştı ve alet, basitçe modifiye edilmiş bir su pompası olarak başlamış olarak kademeli bir evrim geçirdi. Ve bir kabın içindekileri dışarı pompalayarak bir vakum oluşturmaya çalışan Guericke, tahta bir fıçıyı kapattı. suyla doldurdu ve ardından bir pompa kullanarak suyu geri çekti, su alttan çıkarıldığında bir vakum olacağına inanıyordu.

Vakum Pompasının İcadı

Birkaç arıza ve değişiklikten sonra Guericke, metalden yapılmış ve dikkatlice takılmış parçalarla bir pompaya bağlanmış büyük, özel olarak inşa edilmiş bir küreyi boşaltmayı başardı. Guericke, ilk vakum pompasını kullanarak metal kürelerde oldukça yüksek vakum elde etmeyi başardı. Bu boşluğun etkilerine ilişkin en dramatik gösterimi, İmparator III.Ferdinand ve Reichstag’ın Mayıs 1654’te Regensburg’da toplanmasından önce gerçekleşti. O zamandan beri Magdeburg yarımküreleri olarak bilinen iki bronz yarım küre dikkatlice uç uca yerleştirildi. ve tahliye edildi. Bu dünyaya, her biri bir yana olmak üzere sekiz atlı iki takım bağlandı, ancak yarım küreleri ayıramadılar. Bununla birlikte, havanın yeniden girmesine izin verildiğinde, iki yarım küre kendi isteğiyle ayrıldı.

Statik Elektrik İcadı

Guericke geleneksel olarak elektriğe önemli katkılardan dolayı kredilendirilmiştir. Genellikle ilk sürtünmeli elektrik makinesini inşa ettiği söylenir. Bu cihaz, hızlı bir şekilde döndürülebilecek şekilde bir eksen üzerine monte edilmiş büyük bir kükürt küresinden oluşuyordu. Kuru bir elle dönen küreyi ovuşturduğunda, etrafındaki tüylerin çekiciliğini ve itilmesini ve bugün elektrik kaynaklı olduğu kabul edilen diğer etkileri gözlemledi. Bununla birlikte, Guericke’nin kükürt küresinin elektriğin özelliklerini araştırmak için değil, tüm maddelerde var olan belirli doğuştan gelen erdemler (çekim gibi) olarak gördüklerini göstermek için tasarlandığı vurgulanmalıdır. O hiçbir yerde kendi dünyasının etkilerine elektriksel olarak değinmiyor ve sonraki yüzyıla kadar onların elektriksel doğası anlaşılmadı.

Otto von Guericke hakkında ilginç gerçekler

Otto von Guericke ayrıca meteorolojide öncüdür . 1660’da hava basıncındaki değişiklikleri sistematik olarak gözlemleyerek fırtınaları tahmin edebildi. Diğer bir çalışma alanı statik elektrikti; ilk elektrikli makineyi geliştirdi. Elektrostatiğin babası olarak kabul edilir.

Otto von Guericke , Otto Gericke olarak doğdu . Asalet unvanının “von” 1666’da ona verildi. Aynı yıl, imparatorun rızasıyla soyadını daha aristokrat Fransızca yazımına uyarlamak için soyadını Gericke’den Guericke’ye çevirdi.

Otto von Guericke tek boynuzlu atlara inanırdı. 1672’de “Yeni Magdeburg Denemeleri” nde Quedlinburg’da bir tek boynuzlu at iskeletinin kazıldığını bildirdi. Anlattığı efsanevi yaratığın yeniden inşası, aslında bir mamut ve bir gergedan kalıntıları birleştirildi. Ve bugün Kültür Tarihi Müzesi’nde vardır.

Otto von Guericke, Magdeburg’un yok edilmesinde tüm eşyalarını kaybetti. 1631’den sonra para kazanmak için bira fabrikasında çalışmıştır