7/24 ACİL ELEKTRİKÇİ

0537 375 84 48

Makita’yı kim kurdu? İlk akülü matkap

Makita’yı kim kurdu? İlk akülü matkap kim icat etti? Gibi soruların cevabı ve Makita’nın tarihçesi bu makalemizde ele aldık.

Masaburo Makita

Makita kurulduğu 1915 yılından bu yana müşterilerine hizmet vermeye devam eden ve uluslararası bir güç merkezi olmaya devam eden bir şirkettir. Japonya’daki mütevazı başlangıcından beri Makita, tüm dünyada kaliteli aletler satmaya devam ediyor. 

1915, dünya tarihinde çalkantılı bir dönemdi. Büyük Savaş tüm hızıyla ilerliyordu ve teknoloji değişiyordu. Teknolojik değişikliklere yanıt olarak Masaburo Makita, Japonya’nın Nagoya kentinde Makita Denki Seisakusho veya Makita Electric Works Company’yi kurdu. Şirket ilk başta aydınlatma ekipmanlarını, motorları ve transformatörleri onardı. Birinci Dünya Savaşı sona erdikten ve 1920’ler geliştikten sonra Makita kendi elektrik jeneratörlerini ve motorlarını üretmeye başladı. 1935’te Makita ve şirketi, Sovyetler Birliği’ne elektrik jeneratörleri ihraç etti.

Makita, başarılı jeneratör satışından sonra, 1937’de yeni işleme, montaj hattı ve test atölyelerine ev sahipliği yapan Takamatsu Şehri’ne taşındı.

İçindekiler

Makita’yı kim kurdu ? Savaşın Etkisi ve Savaş Sonrası Başarı

Japonya, 1941’de Amerika Birleşik Devletleri ile savaşa girdiğinde, Makita da savaş zamanı üretimine geçti. 1945 yılında, şirket Takmatsu Şehrindeki tesislerinden ayrıldı ve Sumiyoshi-cho, Anjo Şehrindeki bugünkü genel merkezine taşındı. Bu, şirketi ABD bombardıman saldırılarından korumak için yapıldı.

Savaştan sonra Japonya, savaşın yarattığı yıkımdan kurtulmaya başladı ve ABD’nin yardımıyla müreffeh bir ülke oldu. 1950’lerde Makita, odak noktasını elektrikli aletlere kaydırmaya başladı ve 1958’de portatif elektrikli planyaları pazarlamaya başladı… ilk elektrikli alet. O yılın ilerleyen saatlerinde Makita, portatif oluk kesiciyi de piyasaya sürdü. Artık araştırma ve geliştirme ekibine daha fazla para yatırıldığı için Makita, 1962’de elektrikli daire testere ve elektrikli matkap da yarattı.

1969’da Makita, ilk şarj edilebilir elektrikli alet olan 6500D’yi yarattığında bir kez daha dikkatleri üzerine çekti.

6500D, pille çalışan taşınabilir bir matkaptı. Hala bir kordonu varken, ana hatlara bağlanmanıza gerek yoktu. Bu, bir işçiye daha fazla taşınabilirlik ve daha fazla çok yönlülük sağladı. Bu, şantiyede devrim yarattı ve Makita’yı bir ev ismine dönüştürdü.

Modern Çağ

1970 yılında Makita nihayet Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti. 1978’de Makita, 6010D’yi tanıtan ilk akülü matkabını yarattı.

Akülü aleti şimdi normal olarak kabul edebiliriz, ancak 70’lerin sonu ve 80’lerin başında… bu hala bir yenilikti. Bu, iş ekipleri için daha da fazla verimlilik sağladı.

Makita, 80’li ve 90’lı yıllarda küresel büyümesini sürdürdü… ABD, Tayvan, İspanya, Büyük Britanya, Hong Kong, Yeni Zelanda, Polonya, Arjantin, Şili ve diğer ülkelerde mağaza kurdu. 2005 yılında Makita, ilk lityum iyon pilli elektrikli alet olan TD130D’yi yarattı.

Makita, elektrikli alet endüstrisinde ilerleme kaydetmeye devam ediyor ve dünya çapında birçok kişi için favori bir alet üreticisi haline geldi. Gelecek belirsiz olsa da, Makita’nın önde gelen ana araç şirketlerinden biri olmaya devam edeceğine bahse girebilirsiniz…