7/24 ACİL ELEKTRİKÇİ

0537 375 84 48

LED lambalar ne kadar dayanır?

LED lambalar ne kadar dayanır? LED lambalar birçok avantaj sunar: Isınmazlar, enerji tasarrufu sağlarlar ve çok uzun ömürlüdürler. Ama LED’ler gerçekten bu kadar uzun süre dayanır mı?

Eski akkor lamba uzun zamandır modası geçmiş durumda. Ancak enerji tasarruflu lambalar ve halojen lambalar şeklindeki halef teknoloji, şimdiden düşüşe geçti. Enerji verimliliği açısından, LED aydınlatma uzun zamandır öndedir.

Ve LED’lerin dayanıklılığı da olağanüstü. En azından üreticilerin 10 ila 25 yıllık bir ömrü olacak diyorlar. Ancak,  o kadar uzun ömürlü LED lamba teknolojisi yok.

Bu nedenle, bu tür bilgiler dikkatle ele alınmalıdır. Hizmet ömrü laboratuarlarda kısa testlerle belirlenir. Yaklaşık 6000 saatlik çalışma olağandır ve sonuçlar daha sonra toplam hizmet ömrüne ulaşılır. Bu testlerde, LED lambanın anahtarlama direnci belirlenir, yani lambanın kırılmadan veya parlaklığını (lümen) önemli ölçüde kaybetmeden önce ne sıklıkla değiştirildiği belirlenir.

LED lambalar ne kadar dayanır? Sorusuna bianen; LED lambalar 5.000 ila 100.000 arasında anahtarlama mümkündür. Ancak buradaki sorun, LED lambanın kendisi değil, bir noktada işlevini yitiren balastlardır.  (transformatör).

AB ülkelerinde ledlerin Minimum hizmet ömrü ile ilgili yönetmelik vardır. Yönetmeliğe göre bir Led’in

6.000 saat önce % 10’luk bir erken arıza oranına sahip olmaması

6.000 saatten önce parlaklığının maksimum% 20’sinden fazlasını kaybetmemesi

en erken 15.000 anahtar aç – kapamadan önce işlevini yitirmemesi

Bağımsız lambayla ilgili olarak, üreticinin dayanıklılık bilgileri bu nedenle bağlayıcı değildir. Garanti vaatleri belirleyicidir. Bazen üreticiler belirli lambalarda 5 yıla kadar garanti sunar.

Bir yanıt yazın