7/24 ACİL ELEKTRİKÇİ

0537 375 84 48

Klimalarda BTU nedir? Nasıl hesaplanır?

Klimalarda BTU nedir? BTU ve Watt

Kendi eviniz veya ofisiniz için doğru klimayı seçebilmek için soğutma kapasitesi için iki ölçü birimi önemlidir: BTU ve watt . BTU, “İngiliz Termal Birimi” anlamına gelir ve bir pound suyu bir Fahrenhayt derece ısıtmak için gereken enerjiyi tanımlar. Ancak klima alanında BTU, BTU / h , yani saat başına soğutma kapasitesi anlamına gelir .

Watt (birim simgesi W ile birlikte), birim zaman başına kullanılan belirli bir miktarda enerjiyi de belirtir. 1.000 BTU/h 293.071 watt’a tekabül etmektedir. Aşağıda klima sisteminin gerekli gücü watt olarak hesaplanmış ve belirtilmiştir. Doğru cihazı ararken BTU’ya rastlarsanız, watt sayısını kabaca üç kez alıp yuvarlamanız yeterlidir.

İçindekiler

Klimalarda BTU nedir? Odanın büyüklüğüne bağlı olarak soğutma yükü nasıl hesaplanır


Aşağıdaki genel kuralla, oda başına gerekli soğutma kapasitesi için bir başlangıç değeri elde edebilirsiniz: metrekare cinsinden oda alanı çarpı 60 (iyi yalıtım ve az güneş radyasyonu ile) ila 100 watt (az yalıtım ve yüksek güneş radyasyonu ile).

20 metrekarelik bir oda için bu şu anlama gelir: 20 metrekare x 100 W = 2.000 W. Soğutma yükü genellikle watt yerine kilovat (kW) olarak verilir. Şu geçerlidir: 1 kW = 1.000 W. Hesaplama örneğimizde, bu nedenle 2 kW’lık bir soğutma yükü için bir klima sistemine ihtiyacınız var.

Başka bir temel kural şudur: metreküp alan çarpı 40 watt. Önceki örnekteki 20 metrekarelik oda yaklaşık 2,5 metre yüksekliğindeyse, şunu hesaplarsınız: 20 metrekare x 2,5 mx 40 W = 2.000 W.

Temel kurala, oda yüksekliğine ve yalıtıma veya pencere alanına bağlı olarak, aynı soğutma yükünü alırsınız: 2,0 kW’a karşılık gelen 2.000 watt. Bunu BTU / h’ye dönüştürmek istiyorsanız, çok kolay: Önce 2.000 watt’ı 293.071’e bölün. Yuvarlatılmış sonuç 6.824’tür. Şimdi bu sayıyı 1.000 olarak hesapla, bu da seni 6.824 BTU/h’ye getiriyor. İhtiyacınız olan tam soğutma kapasitesi budur. Tabii ki, bunu örnekte yaklaşık 6.800 BTU / s’ye kadar biraz yuvarlayabilirsiniz.

Bu arada: gerekli soğutma kapasitesinin yalnızca bir klima sistemi tarafından sağlanması gerekmez. 2 kW soğutma kapasiteli bir cihaz yerine her biri 1 kW kapasiteli iki cihaz da tercih edebilirsiniz. Avantaj: Soğuk hava odaya daha eşit dağılır.

Bu faktörler soğutma yükünü etkiler.

Klima sisteminin bir odayı etkili bir şekilde soğutmak için, ne kadar güce ihtiyacı olduğunun hesaplanması sadece odanın büyüklüğüne bağlı değildir. Göz önünde bulundurulabilecek başka ısı kaynakları da vardır , örneğin:

Hangi odalar odanın yanında, üstünde veya altında (klima, bodrum, çatı katı)?
Odada ne kadar pencere alanı ve ne kadar güneş ışığı var?
Oda nasıl izole edilir? Kapılar veya havalandırma ızgaraları gibi soğuğun dışarı çıkabileceği. Ve ısının içeri girebileceği çok sayıda boşluk ve boşluk var mı?
Odada kaç kişi var?
Hangi teknik cihazlar (bilgisayar, TV, aynı zamanda aydınlatma) ne kadar ısı yayar?