7/24 ACİL ELEKTRİKÇİ

0537 375 84 48

Kaçak akım rölesi nedir? Nerelerde kullanılır?

Kaçak akım rölesi nedir? Nerelerde kullanılır ? Sorusunu detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık.

Kaçak akım rölesi nedir? Toprak arıza akımlarını tespit etmek ve bir toprak akımı akarsa enerjiyi kesmek için kullanılan sigortadır. Ana uygulama elektrik çarpmasını önlemektir, ancak Kaçak akım röleleri yangına karşı korumak için de kullanılırlar. Ev uygulamaları için daire içindeki panoya 30 mA kaçak akım rölesi ( Hayat Koruma ). Binadaki sayaç panosuna ise 300 mA kaçak akım rölesi ( Yangın Koruma ).

Kaçak akım rölesi nedir? Çalışma Mantığı

Bir Kaçak akım rölesi temel olarak ; Anahtar bileşen, yük akımı (faz) ve dönüş akımı (nötr) iletkenlerinin zıt yönlerde sarıldığı toroidal bir transformatördür. Toroid ayrıca bir algılama sargısı taşır. Toprak arıza akımı akmıyorsa, yük ve dönüş akımları eşittir. Bu durumda yük ve dönüş akımı sargıları tarafından üretilen mmfs eşittir; Toroidde sonuçta ortaya çıkan akı yoktur ve tespit sargısı herhangi bir akım üretmez.Bir arıza akımı ( kaçak akım ) aktığında, yük ve dönüş akımları arasında, toroidde sonuçta ortaya çıkan bir akı oluşturan ve tespit sargısında bir akımı indükleyen bir fark vardır.Tespit sargısında üretilen akım, Kaçak akım rölesi’nin ana kontaklarını açan bir röleyi çalıştırır. Tespit sargısı, çok küçük bir çıktıdan, tetikleme mekanizmasını çalıştırmak için yeterli güç üretmelidir. 

İki alternatif yöntem kullanılmaktadır. Birinci yöntemde, tespit bobininden gelen çıkış sinyali elektronik olarak yükseltilir ve ikinci yöntem, hassas bir mekanik açma mekanizması üzerinde çalışan polarize bir röle kullanır. Polarize açma rölesinin çalışması, alanı kalıcı bir mıknatıstan boşaltıp bir armatürün serbest kalmasına neden olan küçük bir bobinin manyetik çıktısına dayanır.Bir Kaçak akım rölesi’nin çalışması burada tek fazlı çalışma için açıklanmıştır, ancak aynı zamanda tipik olarak yangına karşı koruma için hafif endüstriyel bir sistemde kullanılabileceği üç fazlı bir uygulamada da kullanılması mümkündür. Üç fazlı bir Kaçak akım rölesi’nin iki düzenlemesi vardır. Ya üç faz bir akım transformatörünün etrafına sarılırlar. Ya da üç faz ve nötr bir dengeleme transformatörüne sarılırlar

Akım rölesi’nin yalnızca sınırlı kesme kapasitesi vardır. MCB ( Otomatik sigorta ) gibi aşırı akım koruma cihazlarının yerini almaz. Aşırı akımlı (RCBO) kaçak akım kesici de mevcuttur. Bu akım tetikleme mekanizmasına ve arıza durumlarının kesintiye uğraması ile başa çıkmak için geliştirilmiş kontaklara sahip bir rcd sigorta ( kaçak akım rölesi )

#kaçakakımrölesinedir?