7/24 ACİL ELEKTRİKÇİ

0537 375 84 48

Kablo uzunluğunu ve kablo kesitini hesaplamak

Geçerli kablosu aracılığıyla serbestçe akmaz. Kesit ne kadar küçükse ve kablo ne kadar uzunsa, akıma karşı direnç o kadar büyük olur. Yeterli akım veya voltajın gelmesini sağlamak için, bu nedenle kablo kesitini ve kablo uzunluğunu hesaplamak özellikle önemlidir. Aşağıdaki makale bunu nasıl yapacağınızı gösterir.

Uzman tavsiyesi: Evin elektrik sistemi üzerinde çalışmadan önce, daima  güvenlik düzenlemelerine uymalısınız. Bu aynı zamanda sigortanın kapatılmasını ve faz test cihazı ile kontrol edilmesini de içerir .

İçindekiler

Kablo uzunluğunu ve kablo kesitini hesaplamak için formül

müsaade edilen kesit

L = kablo uzunluğu

 I = A cinsinden akım

 cos = güç faktörü

 y = iletkenlik

 U = V’de voltaj düşüşü

izin verilen uzunluk

L = kablo uzunluğu

 I = A cinsinden akım

 cos = güç faktörü

 y = iletkenlik

 U = V’de voltaj düşüşü

İzin verilen maksimum voltaj kaybı% 3’tür. 230 V = 6,9 V’ta güç.

Örnek hesaplama

Basit kablo uzunluğu 20 m’dir. Hat akımı 16 A’dır (Schuko soketleri için standart değer). Bakır kabloların iletkenliği 56, verimlilik 0.8’dir. Voltaj kaybı 6,9 V’tur.

Formül daha sonra 1,32 mm²’lik bir kablo kesitiyle sonuçlanır.

Ardından, bir sonraki daha yüksek kesite sahip bir kablo, yani 1,5 mm² seçersiniz. Aşağıdaki kablo kesitleri ticari olarak mevcuttur.

0,75 mm²

1,0 mm²

1,5 mm²

1,5 mm²

4,0 mm²

6,0 mm²

10.0 mm²

Yanlış boyutlandırılmış çizgilerin etkileri

Kablo uzunluğu arttıkça voltaj düşüşü meydana gelir. Kablo çok uzunsa, tüketici artık yeterli voltaj alamaz ve cihaz artık düzgün çalışmayabilir.

Çok uzun ve çok ince olan güç kablolarıyla ilgili diğer bir sorun, kablonun aşırı ısınmasıdır. Akım, kabloda “sürünür”. Sürtünme ısı üretir. Bu, hasarlı yalıtıma dokunulursa için için yanan yangına veya elektrik çarpmasına kadar kablo yalıtımına zarar verebilir. Kablo yangınlarını önlemek için, ev dağıtımına yangın koruma anahtarları monte edilebilir.

Bir diğer önemli husus: maliyet faktörü. Daha büyük kesitli kablolar daha pahalıdır. Kapsamlı döşeme işi durumunda, bu önemli ek maliyetler anlamına gelir. Ayrıca çok kalın kabloların döşenmesi daha zordur. Daha büyük kablo kanallarına ve kontrol kabinlerine ihtiyacınız var .

Akım kabloda ileri geri aktığı için, hesaplama yaparken kablo uzunluğunun iki katını göz önünde bulundurmanız gerekir.

Bir yanıt yazın