7/24 ACİL ELEKTRİKÇİ

0537 375 84 48

Hitachi kim kurdu? Hitachi nasıl bir markadır?

Hitachi kim kurdu? Hitachi nasıl bir markadır?

1920’lerin başından beri var olan bir marka… bir dizi farklı sektöre yatırım yapıyor. 1940’ların sonlarında, bu holding, bölgesel bir kurumsal güçten uluslararası olarak tanınan bir kuruluşa dönüşen elektrikli aletlere yatırım yaptı. Markası sadece elektrikli el aletleri endüstrisinde değil, otomotiv, savunma, güç sistemleri ve bir dizi başka sektörde de bilinir.

İçindekiler

Hitachi kimdl kurdu? Kurucu ve Başlangıç

Şirketin kurucu, kurucu namihei Odaira 15 Ocak tarihinde doğdu Önce th , 1874 Tokyo’da yakın Tochigi Prefecture doğdu. Odaira 1900’de Tokyo Üniversitesi’nden 1900’de mezun oldu. Mezun olduktan sonra Odaira yerel bir elektrik santralinde mühendis oldu. Gittikçe daha fazla bilgi ve deneyim kazandı.

1906’da baş bölüm mühendisi olarak Kuhura Madencilik Şirketi’ne katıldı. Görevleri, şirketin sabit bir elektrik arzına sahip olmasını sağlamak ve şirketin makinelerinin bakımını yapmaktı. Bu süre zarfında Odaira ve arkadaşları beş beygir gücündeki elektrik motoru üzerinde çalışmaya başladı. Hitachi, madencilik şirketinin gözetiminde Odaira tarafından 1910 yılında kuruldu.

Hitachi kim kurdu? İnşa Etmek ve Düşmek

Odaira’nın erken başarısına rağmen, diğer Japon şirketleri motorlarını satın almakta tereddüt ettiler. Birçok şirket hala ABD ve Avrupa’dan motor ithal ediyor. Odaira’nın şansı 1914’te Birinci Dünya Savaşı’nın başında değişti. Savaş sırasında birçok Avrupalı ​​şirket, kendi savaş çabalarına yardımcı olmak için Japon şirketlerine motor satamadı. Odaira bu açılıştan yararlandı ve sadece beş ayda 10.000 beygir gücünde bir jeneratör üretti. Büyük bir elektrik şirketi yaptığı işten etkilendi ve daha fazla ekipman sipariş etti. Aynı zamanda Hitachi, iç mekan endüstriyel yeteneklerini geliştirmeye başladı.

Yeni keşfettiği başarı ile donanmış olan Odaira, şirketini 1920 yılında kurdu. Yakındaki bir kasabanın ve ilk satışının onuruna Odaira, şirketine “yükselen güneş” anlamına gelen Hitachi adını verdi. Odaira’nın başarısı savaşlar arası yıllarda arttı. 1920’lerde Hitachi, Japonya’nın artan endüstriyel beklentilerini karşılamak için büyüdü. Hitachi ayrıca pompalar, üfleyiciler ve diğer endüstriyel ekipmanlarda ülkenin lider üreticisi olmak için ürünlerini çeşitlendirdi. Hitachi ayrıca, dışarıdan yardım almadan kendini inşa eden ve tedarik eden Japonya’nın ilk şirketlerinden biri oldu.

1920’ler şirket için ne kadar müreffeh olsa da 1930’lar bunun tam tersiydi. Ordu, 1930’larda Japon hükümetini ele geçirdiğinde, Hitachi’de değişiklikler yapıldı. Odaira kurumsal bağımsızlığını korumaya çalışırken, Hitachi sonunda II.Dünya Savaşı’ndan önce savaş malzemesi yapmak zorunda kaldı. Odaira, Hitachi’nin gerçek silahlar üretmesini engelledi.

Japonya’nın II.Dünya Savaşı’ndan sonra düşüşü ulusu mahvetti. Hitachi farklı değildi ve Müttefik hava saldırıları sırasında tesislerinin çoğu tahrip edildi. 1946’da Amerikan işgal güçleri Hitachi’yi tamamen parçalamaya çalıştı ve Odaira iktidardan alındı. Üç yıllık müzakerelerin ardından Hitachi’nin sağlam kalmasına izin verildi, ancak 19 fabrikayı kapatmak zorunda kaldı. Kapatmanın maliyeti ve diğer zorluklar şirketi 1950’de neredeyse çökertiyordu.

Savaş Sonrası Patlama

Chikara Kurata, 1950’lerde Odaira’nın yerini aldı ve şirketi Japonya’nın ötesine genişletmeye başladı. Elektroniğin gelecekte büyük bir rol oynayacağını bilen Kurata, mühendisleri ve öğrencileri Amerikan elektronik şirketleriyle çalışmaya gönderdi. Ayrıca RCA ve General Electric ile teknoloji borsaları yarattı. 1960’larda Hitachi, ev aletlerinden stereo ses sistemlerine kadar çeşitli tüketim malları yaratmaya başladı. Hitachi aynı zamanda bilgisayar araştırmasına da dahil oldu… bilgisayar istatistiki verileri konusunda dünyanın önde gelen şirketlerinden biri haline geldi.

Bilgisayar endüstrisinde kazanımlar elde etmesine rağmen, International Business Machines (IBM) endüstri standardını belirlemeye devam etti. Japonya Uluslararası Ticaret Bakanlığı, iki şirket devi arasındaki boşluğu daraltma taahhüdünde bulundu. Hem Japonya hem de ABD, bugüne kadar bilgisayar araştırmalarında rekabet etmeye devam ediyor.

1980’lerde yeniden yapılanma

Hitachi, 1980’lerde bazı aksilikler yaşadı ve onu yeni koşullarına uyum sağlamaya zorladı. Hitachi, marka bilinirliğini artırmak için pazarlama departmanını güçlendirdi. Bu, diğer olumsuz koşullarla birlikte karlarının düşmesine neden oldu. Hitachi, daha modern teknoloji sağlayan diğer teknoloji şirketlerinin de gerisinde kaldı.

Hitachi Başkanı Katsushige Mita, şirketini daha rekabetçi hale getirmek için 1980’lerin ortasında bir strateji benimsedi. Şirket, şirketteki diğer görevleri otomatikleştirirken işgücü giderlerini azaltarak yeniden organize edildi. Ayrıca Hitachi’nin, Amerikan bilgisayar ana sistemleri sağlayıcısı olan National Advanced Systems’in kontrolünü elinde bulundurmasına da yardımcı oldu. Bu, Hitachi’nin Durumunu stabilize etmeye yardımcı oldu.

Yakın zamandaki istikrara rağmen Hitachi mücadeleye devam etti.

Yeniden Yapılanma ve Gelecek


Hitachi, sonunda kendilerini yeniden rekabetçi hale getirmek için diğer şirketlerle birlikte çalışması gerektiğini fark etti. Hitachi, 1980’lerin sonunda ve 1990’ların başında Texas Instruments, Hewlett-Packard Corporation ve hatta ana rakibi IBM ile anlaşmalar yaptı. Hatta Hitachi, 1991 yılında kendi adı altında IBM dizüstü bilgisayarları satmaya bile başladı. Satışlar sabit kaldı ve şirketteki üst düzey şirketler, ağır endüstriyel ekipmandan bilgi sistemlerine odaklanmaya karar verdi. Yetkililer ayrıca, üretim gereksinimleri üzerindeki müşteri talebini karşılamak için bazı bölümleri özerk operasyonlar halinde yeniden düzenlemeye karar verdi. Ücret dondurmaları başlatıldı.

Bu, Hitachi’nin modern bir küresel ekonomide mütevazı bir büyüme yapmasına yardımcı oldu. Bugün Hitachi saygın bir markadır ve araçlardan süper bilgisayarlara kadar çeşitli ürünler sunmaktadır. Zaman geçtikçe, Hitachi’nin müşterilerine ve müşterilerine gelecekte de mükemmel hizmetler sunmaya devam edeceği kesindir.