7/24 ACİL ELEKTRİKÇİ

0537 375 84 48
Hangi Ampul En Çok Tasarruf Sağlar?

Hangi Ampul En Çok Tasarruf Sağlar?

Hangi Ampul En Çok Tasarruf Sağlar? sorusuna cevap olarak ; Hanehalkı bütçenizi hesaplarken ve maliyetleri azaltmanın yollarını ararken, enerji tüketimini azaltmak harika bir başlangıç ​​noktasıdır. Odadan çıkarken ışıkları kapatmayı her zaman öneriyoruz. Evinizde veya ofisinizde genellikle göz ardı edilen enerji maliyetlerini azaltmanın basit bir yolu ampullerinizi değiştirmektir. Mevcut ampul tipleri söz konusu olduğunda şimdi birkaç seçeneğimiz var. Farklı ampuller farklı verimlilik seviyelerinde çalışır ve farklı fiyat noktalarında sunulur. Enerji maliyetlerinizi azaltmanın sırrı, her birinin uygulamalı faydalarını, bunların uygulamalarını dikkate almak ve daha sonra en iyi uzun vadeli tasarrufları sağlayacak ampulü seçmektir.

İçindekiler

Akkor Ampuller

Hepimiz standart akkor ampulü biliyoruz. Diğerleriyle karşılaştırıldığında ucuzdurlar. Ancak standart akkorun modası geçmiş teknolojisi eskidir, en büyük kullanım ömrü sık sık değiştirme anlamına gelir. Akkor ampuller ayrıca, en fazla miktarda ısı üreten ampul tipidir. Akkor ampullerin tek gerçek yararı, dekoratif ampul tasarımlarındaki kullanılabilirlikleri ve eski tarz dimmerlerle uyumluluğudır.

Florasan Lambalar (CFL)

Eski standardı iyileştirmek amacıyla yeni ampul teknolojisi geliştirilmiştir. En dikkat çekici olan Işık Yayan Diyot (LED) ve Kompakt Floresan Lamba’dır (CFL). Araştırmalar, perakende maliyeti hariç, Akkor ampulleri her şekilde geride bıraktıklarını gösteriyor.

Florasan Lamba Vs Akkor Ampuller

Tasarımdaki birçok dezavantaja rağmen, florasan ampuller kullanım ömrü ve verimlilik söz konusu olduğunda hala 2. sıradadır. Akkor ampullerden sekiz kat daha uzun ömürlüdürler ve sadece 13 watt kullanarak 800 lümen üretirler. CFL’lerin temel sorunları, maliyet ve verimlilik söz konusu olduğunda çok daha fazlasını yapamayacaklarıdır. CFL’ler ayrıca LED’lerden yaklaşık 10 kat daha fazla ısı üretir, tam parlaklığa ulaşmak için ‘ısınma’ süresine ihtiyaç duyarlar, neme ve düşük sıcaklıklara duyarlıdırlar, akkorlardan daha dayanıklı değildirler, ekolojik bir kabusturlar (Toksik Cıva içerirler)

800 lümen ampulün ortalama ömrü (60 Watt Akkor)

LED’ler – 25000 / saat
CFL’ler – 8000 / saat
Akkorlar – 1000 / saat

LED ampuller yalnızca 9,5 watt kullanırken 800 lümen ışık üreten en yüksek verimlilikle çalışır. LED ampullerin ortalama ömrü 25.000 saattir. Karşılaştırıldığında, Akkor ampuller aynı miktarda ışık oluşturmak için 60 watt kullanırken sadece 1000 saatlik bir ömre sahiptir. LED’lerin CO2 emisyonları akkorların% 10’u ve CFL’lerin yarısından azdır. LED’ler son derece dayanıklıdır. Başlangıçta LED’lerin maliyeti onları engelleyici hale getirdi, ancak günümüzde fiyatta önemli ölçüde düştüler ve onları üçünün en iyi seçimi haline getirdi.

Üretilen Ortalama Isı (60 Watt Eşdeğeri)

LED’ler – 3.4 BTU / saat
CFL’ler – 30 BTU / saat
Akkorlar – 85 BTU / saat

Bir yanıt yazın