7/24 ACİL ELEKTRİKÇİ

0537 375 84 48

Enerji hakkında 7 şaşırtıcı gerçek

‘Enerji hakkında 7 şaşırtıcı gerçek ‘makalemizde enerji hakkında çok bilinmeyen gerçekler hakkında bilgi sunacağız.

İçindekiler

1. (Enerji hakkında 7 şaşırtıcı gerçek )Fosil yakıtlar çevre için gerçekten kötüdür.

Muhtemelen bunu zaten biliyorsunuzdur. Enerji üretmek için fosil yakıtları (kömür, gaz ve petrol) yakıyoruz. Yanma, atmosfere karbondioksit salar. Havadaki ekstra karbon, güneşin ısısını çok fazla tutuyor ve gezegeni ısıtıyor ve bu da iklim değişikliği anlamına geliyor.

2. Bu aynı zamanda kırma ve doğal gazı da içerir.

Elbette, gaz kömürden daha temizdir, ancak doğal gaz da karbon yayar. Ulaşılması zor yerlerden benzin almaya çalıştığımız Fracking de aynı hikaye. İklim değişikliğiyle mücadele etmek için alışkanlıklardan vazgeçmeliyiz.

3. Problem fosil yakıt sızıntısı değildir.

Henüz sondaj yapmaya başlamadığımız çok yer altında var. Ama cidden, küresel ısınmayı kontrol altında tutacaksak, yeni fosil yakıt kaynakları aramayı bırakmalıyız. Ayrıca bildiğimiz fosil yakıtların% 80’ini yerde tutmak zorundayız. Onları kazıp yakarsak, gerçekten ciddi sorunlarımız olur.

4. İklim değişikliğiyle mücadele pahalı olacaktır – ancak bununla savaşmamak çok daha pahalı olacaktır

İklim değişikliğini ele almak, davranış şeklimizi değiştirmek anlamına gelir. Değişikliklerden bazıları pahalı olacak – ama hepsi değil. Yeni anakara rüzgar türbinleri şu anda fosil yakıtlardan daha yüksek fiyatlı ve diğer yenilenebilir enerjilerin maliyeti düşüyor.

Maliyetli değişikliklere gelince, iklim değişikliğine izin vermek çok daha maliyetli olacaktır. Doğal afetlerle uğraşmak, yeni hastalıklarla uğraşmak, gıda kıtlığıyla mücadele etmek ve iklim göçmenlerini yeniden entegre etmek paraya mal olacak – ve tabii ki çok kötü olacak. İklim etkisini sınırlamak için şimdi olumlu değişiklikler yapmak çok daha kolay.

5. Yenilenebilir enerji kaynakları artıyor.

Güneş, rüzgar ve hidroelektrik yenilenebilir enerji türleridir. Havaya büyük miktarlarda karbondioksit atmadıkları için temiz güç kaynakları olarak da bilinirler.

Ülkemizde elektrik tedarikimizde giderek daha fazla yenilenebilir enerji kullanıyoruz. On beş yıl önce, yenilenebilir enerjiler bize elektriğimizin% 3’ünden daha azını karşılardı – bugün durum % 30.

6. Yenilenebilir enerjiler bir popülerlik yarışmasını kazanacaktır.

Birine en sevdiği enerji kaynağının ne olduğunu sorun ve listenin başında yenilenebilir enerjileri göreceksiniz. Toplumun % 82’si yenilenebilir enerjileri destekliyor (sadece% 3 buna karşı). Güneş enerjisi en popüler olanıdır (% 84) ve rüzgar türbinleri ve hidroelektrik bundan uzak değildir. Sadece% 33’ü nükleer enerjiden yana ve% 13’ü kırılmadan yana.

7. Yenilenebilir enerjiler gelişmekte olan ülkelerde fark yaratır

Enerji hakkında 7 şaşırtıcı gerçek son maddesi olarak, Kırsal alanlarda ve özellikle gelişmekte olan ülkelerde, bazı güneş sistemlerinin kurulması insanları daha önce sahip olmadıkları elektriğe bağlayabilir. Doğu Afrika’da yüz binlerce ev artık tehlikeli gazyağı yerine güneş ışığını kullanıyor ve Nepal’de güneş panelleri hastaneler için güvenilir enerji sağlıyor.

Bir yanıt yazın