7/24 ACİL ELEKTRİKÇİ

0537 375 84 48

ELEKTRİKLİ CİHAZLARIN ÜZERİNDEKİ ETİKETLER

Avrupa Birliği’nde birçok ürün etiketlemeye tabidir. Bunu garanti etmek için üreticiler veya distribütörler, etiketleri elektrikli cihazlara açıkça görünür ve kalıcı bir şekilde yapıştırmakla yükümlüdür.

“Tamir etmek onu atmaktan iyidir!” Bu cümle, Mecidiyeköy’deki Yıldırım Elektrik’in motivasyonu ve yükümlülüğüdür . Sertifikalı ana atölyelerimizden elektrikli cihazlar için çeşitli onarım tekliflerinden yararlanın .

ARKA FON

Bu makale yalnızca elektrikli cihazların etiketleri hakkındadır. Diğer ürün gruplarını dikkate almıyoruz. Neyse ki şunu söylemeliyim, çünkü yiyeceklerin etiketlenmesi şartlarını büyük bir trajedi olarak görüyorum.

Tek tip etiketlemenin temel fikri başlangıçta iki bölüme ayrıldı:

Koruyucu işlev: Tüketici, güvenli ve zararsız bir cihaz aldığından emin olabilir.

Satın alma kararı: Özel bilgiler, ihtiyaç temelli satın almayı destekler.

Ama neden şimdiki elektrikli cihazlarda önceki fikirlerle çok az ortak yönleri olan çok çeşitli etiketler var. Bu şeylerin gerçek bir karmaşası cihazlarda ve yalnızca pazarlama için kullanılıyor. Müşterilerin kendileriyle ilgili olanları doğru bir şekilde belirlemesi giderek zorlaşıyor.

ELEKTRİKLİ CİHAZLARIN ÜZERİNDEKİ ETİKET

Bu noktada var olan tüm etiketleri tanımlamak ve anlamlarını incelemek istesek kapsamın ötesine geçer. Bunun yerine, bir elektrikli cihazı değerlendirirken size kesinlikle yardımcı olabilecek konulara değinmek istiyorum.

CE ETİKETİ

Ticarette , Avrupa Birliği içindeki elektrikli cihazlar etiketlenmelidir, bu nedenle Avrupa iç pazarı için bir “pasaport” olarak da anılır. Bu düzenleme, 7 Mayıs 1985’ten bu yana ilk kez piyasaya sürülen cihazlar için geçerlidir. Ancak etiket, ürünün kalitesiyle ilgili ifadelerin türetilebileceği bir onay mührü değildir.

GS ETİKETİ

Başta Almanya ve Avrupa olmak üzere tüm dünyada tüketiciler seviyesinde tanınan ve kabul edilen bir ürün güvenliği onayıdır.

GS, Geprüfte Sicherheit (Tested Safety), Almanca “Test edilmiş Güvenlik” kelimelerinin kısaltılmışıdır. GS işareti, Alman GPSG, Alman Ürün ve Ekipman Güvenliği Yasasına dayanır. 

Bir ürünün kalitesi ve ömrü hakkındaki ifadeler, elektrikli cihazlardaki bu etiketten çıkarılamaz, çünkü testler yalnızca güvenlik hususlarını hedeflemektedir.

ENERJİ ETİKETİ

Elektrikli cihazların üzerindeki hiçbir etiket, satın alma kararını bununla aynı ölçüde etkilemez. Birçok ürün grubu için kanunen zorunludur . Yeşilden kırmızıya kolay anlaşılır bir renk skalası sayesinde enerji verimliliğini görmek kolaydır: yeşil iyidir, kırmızı kötüdür.

Bireysel cihazlar zamanla daha iyi bir enerji dengesi gösterdiğinden ve giderek daha fazla yeşil etiketleme alanında olduğundan, yeniden yapılanma gerekliydi. Üreticilerin daha fazla gelişmesine gerek yoktu. Sonuçta ürünlerinin “yeşil” bir enerji derecesi vardı.

Ek “+” işaretlerinin kaldırıldığı güncellenmiş bir sınıflandırma artık mevcuttur. AB, A’dan D’ye önceki sınıflandırma yerine, A’dan G’ye derecelendirmeyi getirdi .

Ne yazık ki bir sorun var. Üreticiler, enerji tüketimi hakkında bilgi sağlar. Şimdi, arabaların belirtilen ve gerçek yakıt tüketimi arasındaki farka doğrudan bir atıfta bulunmak istemiyorum. Ama zaten paralellikler var.

Bazı örnekler ister misiniz? Size yardım edebilir miyim:

Elektrikli süpürgeler boş bir torba ile test edilir

ölçüm sırasında ekrandaki parlaklık azalır

Buzdolapları sıcak yiyecekleri saklarken boşta çalışır

Üreticinin enerji tüketimine ilişkin bilgilerinin “münferit durumlarda manipüle edilebileceği” göz ardı edilemez. Buna hiçbir şey eklemek istemiyorum.

Ancak elektrikli cihazlar üzerindeki bu etiket, ilgili ürün grubunun cihaza özgü özellikleri hakkında da değerli bilgiler sağlar. Bu bilgiler, müşterinin ihtiyaca dayalı bir satın alma yapmasını sağlar.

ÇEVRE ETİKETİ

Birçok insan için çevresel kaygılar giderek daha önemli hale geliyor. Enerji verimliliğinin yanı sıra enerji dengesi, sürdürülebilirlik ve üretim için gerekli hammadde miktarı da önemlidir.

Gönüllü etiketleme çeşitli kurumlar, dernekler ve bağımsız test enstitüleri tarafından verilir. Bununla birlikte, çok sayıda olması nedeniyle, etiketlerin güvenilirliğinden ayrıntılı olarak emin olunması önerilir.

Giderek daha fazla ekolojik yönelim gösteren müşteriler için, elektronik cihazlardaki bu etiketler kesinlikle satın alma etkisine sahiptir. Bununla birlikte, üreticilerin anketlerinin gösterdiği gibi, ürün yenilikleri için herhangi bir ivme sağlamazlar.

VDE TEST ETİKETİ

Test etiketi farklı versiyonlarda mevcuttur. Onunla bu kadar sık ​​görüşmemiz, onu bu makaleye dahil etmemiz için yeterli bir sebep.

ÖZET OLARAK

Elektrikli cihazların üzerindeki etiket adedinin belirlenmesi mümkün değildir. Burada bahsedilmeyen bazıları kanunla öngörülmüştür ve cihaza özgü özelliklere atıfta bulunur. Ancak çoğunluk, üreticilerin satış stratejisinin bir parçası.

Perakende şovlarının avantajı burada. Uzman personel sadece etiketlerin anlamını size açıklamakla kalmaz, aynı zamanda size cihazların işlevlerini ve özelliklerini de tanıtabilir.

Bir yanıt yazın