7/24 ACİL ELEKTRİKÇİ

0537 375 84 48

Elektrik IP Koruma Sınıfı Nedir?

İçindekiler

Nemli Odalarda Ve Açık Havada Elektrik Tesisatı

Sudan koruma

Elektrikli ekipmanın nemli ve ıslak ortamlarda dahi kusursuz çalışabilmesi için ortamın gereklerine uygun olarak su girişine karşı korunması gerekir. Bu su korumasını aynı uluslararası adla ve elektrikli ekipman üzerinde bağlayıcı olarak etiketlemek için Uluslararası Koruma Sınıfları (kısaca IP) düşünülmüştür. Bir anahtarın, soketin veya bağlantı kutusunun koruma sınıfı hakkında bir şeyler öğrenmek istiyorsanız, kabartmalı işaretlere dikkatlice bakmanız yeterlidir.

IP koruma sınıfları

“IP” etiketinin arkasına iki rakam eklenir: İlk rakam temasa ve yabancı cisimlerin girişine karşı koruma hakkında bir şeyler söyler, ikincisi suya karşı korumayı tanımlar. İki sayıdan biri hakkında herhangi bir açıklama yapılmazsa, X ile değiştirilir. Örneğin, IP X0, kontak koruma numarası bilinmiyor, suya karşı koruma yok anlamına gelir. Sıfır, “korumasız” anlamına gelir. Elektrikli ekipman bu nedenle sadece kuru odalar için uygun olacaktır.

Neme dayanıklı borular

Sıva üzerine, sıva içine veya sıva içine kalıcı elektrik tesisatı yapılacağına bakılmaksızın, en az bir adet plastik kılıflı NYM kablo kullanmalısınız. “En azından” NYY yeraltı kabloları gibi neme karşı daha yüksek korumalı kabloların da kullanılabileceği anlamına gelir. Nemli odalarda şerit kablolar kullanılmamalıdır.

Duvara döşenen kablolar ara klipslerle duvara sabitlenmelidir. Esnek hatlar için en az bir lastik hortum hattı H07RN-F kullanmalısınız. Orta mekanik yükler için uygundur.

Nemli odalar için prizler ve anahtarlar

Yüzeye ve gömme montaj için nem geçirmez prizler ve anahtarlar mevcuttur, örn. Burada .

Yüzeye monte cihazlar

Nemli odalarda yüzey montajı için anahtar ve prizlerin yanı sıra bağlantı kutuları vardır. Soketi sudan koruyan menteşeli yay kapağı, soket çıkışları için tipiktir. Yüzeye monte, neme dayanıklı kurulum için elektrikli cihazlar genellikle koruma sınıfı IP 54’e sahiptir, yani su koruma sınıfı 4, yani sıçramaya dayanıklıdırlar iki yuva yarısı arasında.

Elektrikli sıva altı cihazlar

Nemli odalar için sıva altı cihazlar, yalnızca kuru odalar için sıva altı montaj cihazlarının kaplamasında farklılık gösterir. Bununla birlikte, alt kısımda, ek parça montaj kutusuna, alttaki bir conta ile kapatılmalıdır. Örneğin bir anahtar veya bir soket için kapak çerçevesinin iç tarafında soket parçasına veya anahtar parçasına karşı sızdırmazlık sağlayan bir sızdırmazlık parçası vardır. Soket kontakları menteşeli bir kapak ile su sıçramasına karşı korunmuştur.

Yüzeye monte elektrik kurulum kutuları

Bağlantı kutuları ayrıca koruma sınıfı IP 54 (sıçramaya dayanıklı) ile mevcuttur. Bağlantı kutuları genellikle muhafazaya vidalanmış sağlam bir kapaklı katı bir plastikten oluşur. Kapak ile gövde arasına bir conta yerleştirilir. Hatlar, kablo rakorları veya sözde grometler aracılığıyla yerleştirilir. Bununla birlikte, plastikten yapılmış, koruma sınıfı IP 54 olan evrensel bağlantı kutuları da vardır. Kapak üzerine bastırılır. Hatlar, özel sızdırmazlık elemanları olmadan yerleştirilir. Bununla birlikte, koruma sınıfı IP 54 elde edilecekse, yerleştirme delikleri dikkatlice kesilmelidir.


Bir yanıt yazın