7/24 ACİL ELEKTRİKÇİ

0537 375 84 48

Dimmer Anahtarlar: Verimli mi?

Dimmer anahtarları en çok, aynı ampullere sahip çeşitli aydınlatma ortamları oluşturma yetenekleriyle bilinir; iş ortakları için düşük aydınlatmalı bir akşam yemeği partisine ev sahipliği yapıyorsanız veya evi temizlemek için maksimum parlaklığa ihtiyacınız varsa, dimmer anahtarının basit bir ayarı hile yapabilir. Ancak enerji verimliliği söz konusu olduğunda, ışıklar azaldığında gerçekten tasarruf sağlıyor mu? Burada dimmerlerin enerji kullanımını nasıl etkilediğine dair bazı ayrıntıları araştırıyoruz ve ayrıca kısılabilir anahtarların artılarını ve eksilerini tartışacağız.

İçindekiler

Eski ve Modern Dimmer Anahtarlar

Dimmer anahtarlar piyasaya ilk çıktığında, sadece görsel çekicilik için ışıkları kısmak üzere tasarlandılar; diğer bir deyişle, enerji tüketimi düşüncesi yüksek bir öncelik değildi. Aslında, dim edilmiş ampuller tam olarak aydınlatılanlar kadar elektrik kullandılar; çünkü ışık için kullanılacak elektrik basitçe ısıya dönüştü. Ancak, zaman geçtikçe daha verimli tasarımlar, dimmer anahtarların ampulün ne kadar elektrik harcayacağını kontrol etmesine de izin verdi ve bu modern aydınlatma ünitelerinin de daha da mükemmel hale getirdi. Günümüzde modern dimmer anahtarlar, sadece ışıklarınızdan akan elektrik miktarını azaltarak enerji faturanızda önemli bir fark yaratabilir.

Dimmer İçin En İyi Ampuller Nelerdir?

Ampuller söz konusu olduğunda, sadece hangi türlerin verimli olduğunu değil, aynı zamanda kısılabilir anahtarlarla kullanıldığında hangi türlerin güvenli olduğunu bilmek çok önemlidir. Kısılacak şekilde tasarlanmamış CFL’ler, Halojenler veya LED’ler olsun, ampul ömrünün kısalmasından potansiyel elektrik yangınlarına kadar çeşitli sorunlar yaratabilir; kısılabilir CFL veya LED’lerin hem fonksiyon hem de verimlilik için tipik olarak en iyi seçim olduğu söylenebilir. Yıldırım Elektrik olarak LED’leri öneriyoruz, çünkü karartıldığında bile sabit bir renk tutan kaliteli ışık yayarken en az miktarda ısı üretir, böylece onu favori bir seçim haline getirir; aynı zamanda mevcut en enerji tasarruflu ampuller arasındadır.

Ancak LED’lerle ilgili küçük ama potansiyel bir sorun, evinizde bir TRİYAK yarı iletkeninin varlığıdır. TRİYAK’lar, sabit bir akış yerine bir elektrik akımı darbesi oluşturan cihazlardır; bu, enerji kullanımını azaltmanın bir yöntemidir ve akkor aydınlatma ile iyi çalışıyor, ancak elektrik kullanım biçimleri nedeniyle LED ampullere zarar verebilir. Çeşitli üreticilerden temin edilebilen TRİYAK yarı iletkenleriyle uyumlu çalışacak şekilde tasarlanmış birkaç LED sürücüsü mevcuttur.

Bir değişiklik yapmaya hazır mısın?

Sonuç olarak, düzgün takılmış modern dimmer anahtarları ve uygun ampuller, ek estetik çekicilik yaratarak ve ayrıca her ay harcamalarınızı azaltarak evinizde veya işinizde büyük bir fark yaratabilir.

Enerji faturanızda fark yaratmaya hazır mısınız? Yıldırım Elektrik, dimmer kurulumunda en iyi seçimleri yapmanıza yardımcı olmaya hazırdır ve tüm aydınlatma ve elektrik sorunlarınızı profesyonel ve güler yüzlü hizmetimizle cevaplayabiliriz; projenizle ilgili fiyat teklifi için bize ulaşın !

Bir yanıt yazın