7/24 ACİL ELEKTRİKÇİ

0537 375 84 48

BRAUN Markasının Tarihçesi – Max Braun Kimdir ?

BRAUN Markasının Tarihçesi – Max Braun Kimdir ? Braun Markası hangi ülkenin malı ?

Marka, muhteşem bir geçmişe sahiptir. Kendini kanıtlamış ve dünya çapında hakim olan ve bugün hala var olan markalardan biridir. Braun markasının tarihçesi nedir ?  Braun markasını kim kurdu ?


Haydi en baştan başlayalım: Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra bir aile babası şirketi kurduğunda:

İçindekiler

1921’de Braun Markası Kuruldu. BRAUN Markasının Tarihçesi – Max Braun Kimdir ?


Max Braun şirketini Frankfurt am Main’de kurdu. Radyo parçalarının ve 1929’dan itibaren tam güç amplifikatörleri ve radyo setlerinin imalatına başladı.
O zamanlar Max Braun, tüm Avrupa’da radyo ve plak çaları tek bir muhafazada birleştiren ilk üreticilerden biriydi. Başarıy onu haklı çıkardı. Tüketici bundan hoşlandı ve artık başka hiçbir şeyden memnun olmayacak ya da artık satın almak istemeyecekti.

1934
Ortada yuvarlatılmış, yükseltilmiş A harfi ile birlikte Braun logosu oluşturuldu. Ve sonsuza kadar bu şekilde kalmalı. Bir marka doğdu!
“Logo sarhoşluğu”, diğer endüstrilerden de çok sayıda sağlayıcıyı hemen yakaladı.

BRAUN Markasının Tarihçesi – Max Braun Kimdir ? Braun logolu bir marka oldu.1944 İkinci Dünya Savaşında Braun


İkinci Dünya Savaşı sırasında, Braun şirketi sivil sektör için üretimi aşağı yukarı tamamen durdurmak zorunda kaldı. Dünya savaşının son yılında fabrikalar ve üretim tesisleri neredeyse tamamen yok edildi.

İlk elektrikli tıraş makinesi

1950
İlk elektrikli tıraş makinesi tanıtıldı. İlk kez salınımlı bir bıçak bloğunu üzerine gerilmiş ultra ince ancak son derece sağlam bir çelik folyo ile birleştirdi. Bu ilke bugün hala her Braun tıraş makinesinde bulunabilir. Ancak o zamanlar olduğundan daha gelişmiş ve mükemmel bir biçimde.

1951
Şirketin kurucusu Max Braun beklenmedik bir şekilde öldü. Ve oğulları Artur ve Erwin, şirketi bundan sonra onlar yönetecekti. Braun kardeşler modernleşti ve hemen bir çalışan dergisi çıkardı. Öncü Braun sağlık merkezi ve modern bir kantin kısa süre sonra takip etti. Ve çalışanlar için yüksek kaliteli, besleyici yemekler sundular. Bugüne kadar kalan tesislerle kurumsal yönetimde bir ilerleme.

1955’ten önceki Braun ürünleri
O zaman için yenilikçi: 1955’ten önceki Braun ürünler

1954
Yeni tasarım konseptinin başlangıç ​​noktası, potansiyel müşterinin yeni bir imajıydı: zeki ve tarafsız. Müdahaleci ürünleri takdir eden, kendi geliştirmeleri için ona yeterli alan sağlayan biri.

Tasarımcı Wilhelm Wagenfeld’in endüstriyel tasarım ve şirketin sorumluluğu hakkında yaptığı çığır açan konuşmasının ardından Erwin Braun, planlarında o kadar onaylandığını hissetti ve Wagenfeld’i hemen bir tasarım görevi ile görevlendirdi. Daha yaratıcı beyinler ararken Braun, 1954’ün sonunda, Naziler tarafından 1933’te yasaklanan Bauhaus hareketinin çalışmalarını sürdürmek ve yeniden canlandırmak için yola çıkan Ulm’deki Tasarım Üniversitesi’ni keşfetti.

1955
23 yaşındaki Dieter Rams’ın sergisi, o yıl sanatçı ve tasarımcı için geniş kapsamlı sonuçlar doğurdu: Rams bir iç mimar olarak başladı ve kısa süre sonra Braun tasarım departmanının müdürü oldu. Adım adım, sadece tüm ürünler değil, aynı zamanda antetli kağıtlardan çalıştırma talimatlarına ve eksiksiz reklama kadar tüm iletişim ortamları yeniden tasarlandı. Bu, Braun şirketi için ilk kez bir “kurumsal kimlik” yaratıldı, bu terimin icat edilmesinden çok önce ve dünyadaki hemen hemen tüm şirketler aynı şeyi yaptı.

1958
Yeni bir tasarım konsepti ortaya çıktı. Dieter Rams ve Braun tasarım ekibinin hayata geçirdiği şey hızla meşhur oldu. Braun ürünleri, 1950’lerin sonlarında ünlü kalıcı sergiler için seçildi. Örneğin New York’taki MoMA için. Bu süre zarfında Braun, radyolar, pikaplar ve kombine hi-fi cihazları için tasarım konseptine devam etti.

2013’te yeniden piyasaya sürüldü: Braun’dan cep hesap makineleri

BRAUN Markasının Tarihçesi – Max Braun Kimdir ? Braun Markası Hangi Ülkenin Markasıdır?

1980
İlk olarak 1980’lerde ortaya çıkan kol saatleri ve cep hesap makineleri, netlik ve yenilikçi teknolojilerle uyumun azaltılması için yeni tasarım standartları belirledi.

80’lerin sonunda, Braun, daha kazançlı küçük cihaz sektörüne odaklanmak için son “sınırlı sürüm” ile hi-fi sektöründeki katılımını sona erdirdi. (özellikle ev aletleri ve kişisel bakım alanında.)

Mükemmel ve benzeri görülmemiş bir his elde etmek için sert bir muhafaza kabuğu üzerinde yumuşak düğmeler kullanan iki bileşenli enjeksiyon kalıplama gibi tasarım yenilikleri sayesinde, tıraş bıçakları anında etki ile en büyük ana ürün segmenti haline geldi ve bugün de hala ürünleri var.

1997
1990’larda iki önemli ürün segmenti oluşturuldu: elektrikli diş bakımı ve kozmetik epilasyon. Burada da Braun ve tasarım ekibi tasarımda öncüdür.

Bu ortaklık, P&G (Procter & Gamble) bünyesinde hala başarılıdır. Braun ayrıca Silkepil epilatörlerini satın aldı. Ve bunları kadın güzellik ürünleri için önde gelen uluslararası bir marka haline getirdi.

2011
Bugün Braun markası dört ana segmente odaklanıyor. Elektrikli tıraş makinesi “Erkek Tıraş Makineleri”, Silkepil epilatörü “Tüy Alma”, saç bakım ürünleriyle “Saten Saç” ve Multiquick el blenderleri ve diğer yenilikçi mutfak gereçleriyle “Mutfak ve Ev” .

Braun’un kurumsal değerleri, çalışanlara ve müşterilere saygılı ürünler geliştirmek ve bunu temel bir araç olarak tasarımın yardımıyla uygulamak için hala Braun kardeşlerin eski vizyonuna dayanmaktadır.

Braun Tasarım Müdürü Oliver Grabes’in ifade ettiği gibi; Braun’un tasarım felsefesi, zengin geçmişine dayanmaktadır ve gelecekte müşteri ihtiyaçlarını karşılamaya devam etmek için sürekli gelişmektedir.

Zamanının en önemli tasarımcısı: Dieter Rams

2013
Dieter Rams’ın iyi tasarım için sekiz tezi
Braun tasarım departmanının başkanı olarak Rams 20. yüzyılın sonunda en etkili endüstriyel tasarımcılardan biri haline geldi. Ürünleri için zarif, okunaklı ancak katı görüntü tanımlamasıyla tanınır. .

İyi tasarım için sekiz tez yazdı:

İyi tasarım yenilikçidir

İyi tasarım ürünü kullanışlı kılar

İyi tasarım estetiktir

İyi tasarım, bir ürünü anlaşılır kılar

İyi tasarım göze batmaz

İyi tasarım dürüsttür

İyi tasarım uzun ömürlüdür

İyi tasarım, en ince ayrıntısına kadar tutarlıdır