7/24 ACİL ELEKTRİKÇİ

0537 375 84 48

Bosch kim kurdu? Robert Bosch kimdir? Hayatı

Bosch kim kurdu? Robert Bosch kimdir? Hayatı


Sadece Avrupa’nın ihtiyaçlarına hizmet etmekle kalmayıp aynı zamanda dünyanın her yerindeki insanların ihtiyaçlarına da hizmet eden bir şirket kuran  bir adam. 1880’lerin ortalarında, neredeyse iflas etti ve iki kişi hariç tüm personelini bıraktı. Birçoğu havluya atacak olsa da, toplandı ve şirketini dünyanın en büyük ve en başarılı şirketlerinden biri haline getirmeye devam etti. Bu hafta Bosch Corporation’ın kurucusu ve sahibi Robert Bosch’un geçmişine bakıyoruz.

Genç Yaşta Tamircilik

Robert Bosch 23 Eylül’de Albeck, Almanya’da doğdu, 1861 O 11 yaşındayken inci 12 çocuk. Çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi, ancak babası tüm çocuklarını iyi eğitim almaya teşvik etti. Ailesi sonunda Ulm’a taşındı. Robert, genç yaşta elektrikli veya mekanik oyuncaklardan etkilenmişti. Onları parçalara ayırır ve farklı bir şeye dönüştürürdü. O zaman bir mucit olmak istediğini anladı. Kendi içindeki potansiyeli gördükten sonra kuantum fiziği çalışmaya başladı.

1869’dan 1876’ya kadar Bosch, bir ortaokul teknik okulu olan Realschule’de okula gitti ve sonunda hassas bir tamirci olarak çıraklık eğitimi aldı.

Yurtdışında Bir Eğitim ve Şirket Başlıyor

Genel eğitimi tamamlandıktan sonra Bosch, dünyanın farklı ülkelerinde çalışmaya başladı. Memleketi Almanya, Birleşik Krallık’ta başladı ve ardından Amerika Birleşik Devletleri’nde Thomas Edison ile çalıştı.

Duraklarından öğrenebileceği her şeyi öğrendikten sonra Bosch, 1886 yılında “Hassas Mekanik ve Elektrik Mühendisliği Atölyeleri” adlı şirketini kurdu. İlk başta mücadele etti ve birçok personelini işten çıkarmak zorunda kaldı. Bir yıl sonra, Bosch’un şirketi nihayet bir atılım yaşadı.

1887’de, bir motordaki bir hava-yakıt karışımını ateşlemek için bir kıvılcım sağlayan bir manyeto cihazı yarattı. 10 yıl sonra fikrini bir araca aktardı.

Ünlü Alman mühendis Gottlob Honold ile birlikte Bosch Corporation, 1902’de yüksek voltajlı bujiyi manyeto tabanlı ateşleme sistemiyle birleştirdi. Bu, modern motorlu taşıtların geliştirilmesine katkıda bulundu. Ayrıca 1901’de Stuttgart’ta ilk fabrikasını kurdu.

Bosch, ülkesinin dışına çıkmaya kararlıydı ve 1900’lü yıllar boyunca Büyük Britanya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde ofisler açtı. 1910’dan sonra Avustralya, Asya ve Afrika’da başka tesisler inşa edildi. Sonunda, satışların% 88’i Almanya dışından geldi… onları çok karlı bir şirket haline getirdi.

İnsani Yardım

Zengin bir sanayici olarak Bosch, emek reformunu savundu ve işçilerine oldukça iyi davrandı. Almanya’da yüksek ücretler ve diğer yardımlar sağlayan sekiz saatlik bir işgününü başlatan ilk kişi oldu. Birinci Dünya Savaşı sırasında, şirketinin Alman hükümeti ile silah anlaşmaları vardı, ancak onlardan kar etmeyi reddetti. Aslında, Stuttgart’taki kendi fabrikasını bir savaş hastanesine dönüştürdü.

Bunun yerine, hayırsever amaçlara birkaç milyon para ödülü bağışladı. En asil hareketlerinden biri, bugün hala kullanılmakta olan Stuttgart’ta Robert Bosch Hastanesi’ni yaratmaktı.

I.Dünya Savaşı’ndan sonra, Fransa ile Almanya arasında kalıcı bir barış sağlamaya çalıştı ve davaya hem zaman hem de para bağışladı. Kalıcı bir barış olursa, her ikisinin de dünya ekonomik güçleri haline gelebileceğine ve her iki ülkenin sakinleri için daha iyi bir yaşam sağlayabileceğine inanıyordu. Ne yazık ki asla olmayacaktı.

Gelecek için planlar

1937’de Robert Bosch, şirketin gelecekte nasıl yönetilmesi gerektiğine dair planlar oluşturmaya başladı. Bosch’u kapalı bir şirket haline getirerek son bir vasiyetname ve vasiyet kurdu. Şirket kazançlarının hayır işlerine yönlendirilmesi gerektiğini söyledi. Daha sonra şirketin bugün hala takip ettiği bir kurumsal anayasa çizdi.

Robert Bosch, kulak iltihabından kaynaklanan komplikasyonlar nedeniyle 1942’de öldü. 80 yaşındaydı. Özel bir ilişki istemesine rağmen, Bosch ailesi, devlet cenazesinde ısrar eden Üçüncü Reich tarafından reddedildi. Cenaze 18 Mart tarihinde düzenlenen th kilise Stuttgart üzerinden tüm Bosch ve dünyaya yaptığı katkıları selamlamak için dışarı çan çaldı.

Bosch, hayatında büyük başarılar elde ederken, yine de insanlara sınıf ve haysiyetle davranmanın önemli olduğuna inanıyordu. En ünlü sözlerinden biri “Güvenden çok para kaybetmeyi tercih ederim” oldu. Bosch birçok kişinin güvenine sahipti ve bugün Bosch Corporation’a ilham vermeye devam eden felsefe budur.