7/24 ACİL ELEKTRİKÇİ

0537 375 84 48

Ampulü kim icat etti ? Ampulün Tarihçesi


Ampulü kim icat etti ? l Ampulün Kısa Tarihi

Hayatımızı en çok etkileyen gündelik kolaylıklardan biri olan elektrik ışığı, 1879’da Thomas Al
va Edison tarafından geleneksel anlamda “icat edilmedi”. Ancak ticari olarak pratik ilk akkor ışığı yarattığı söylenebilirdi. Akkor ampulü icat etmeye çalışan ne ilk ne de tek kişiydi. Aslında, bazı tarihçiler Edison’un versiyonundan önce 20’den fazla akkor lamba mucidi olduğunu iddia ediyor. Bununla birlikte, Edison, genellikle üç faktörün birleşiminden dolayı önceki versiyonları geride bırakabildiği için buluşla anılır. Etkili bir akkor malzeme, diğerlerinden daha yüksek bir vakum ve güç dağıtımını sağlayan yüksek bir direnç. Ekonomik olarak uygun bir merkezi kaynak.

İçindekiler

Ampulü kim icat etti ? Daha önceki Ampuller

1802’de Humphry Davy ilk elektrik ışığını icat etti. Elektrikle deneyler yaptı ve bir elektrik pili icat etti. Piline ve bir parça karbona kablo bağladığında, karbon parlayarak ışık üretiyordu. Buluşu Elektrik Ark lambası olarak biliniyordu. Ve ışık üretirken, onu uzun süre üretmedi ve pratik kullanım için çok parlaktı.

Önümüzdeki yetmiş yıl içinde, diğer mucitler de “ampuller” oluşturdular. Ancak ticari uygulama için hiçbir tasarım ortaya çıkmadı. Daha da önemlisi, 1840 yılında İngiliz bilim adamı Warren de la Rue, bir vakum tüpüne sarılmış bir platin filamenti kapattı. İçinden bir elektrik akımı geçirdi. Tasarım, platinin yüksek erime noktasının yüksek sıcaklıklarda çalışmasına izin vereceği ve boşaltılan odanın platinle reaksiyona girmek için daha az gaz molekülü içereceği ve böylece ömrünü uzatacağı konseptine dayanıyordu. Verimli bir tasarım olmasına rağmen, platinin maliyeti ticari üretim için elverişsiz hale getirdi.

1850’de Joseph Wilson Swan adlı İngiliz bir fizikçi, boşaltılmış bir cam ampulün içine karbonize kağıt lifleri sararak bir “ampul” yarattı. Ve 1860’a gelindiğinde çalışan bir prototipi vardı, ancak iyi bir vakumun ve yeterli bir elektrik kaynağının olmaması, ömrü etkili bir ışık üreticisi olarak kabul edilemeyecek kadar kısa olan bir ampulle sonuçlandı. Ancak, 1870’lerde daha iyi vakum pompaları kullanıma sunuldu ve Swan, ampuller üzerinde deneylerine devam etti. 1878’de Swan, işlenmiş bir pamuk ipliği kullanarak daha uzun ömürlü bir ampul geliştirdi ve bu da erken ampul kararması sorununu ortadan kaldırdı.

24 Temmuz 1874’te, Henry Woodward
adlı  Torontolu bir tıbbi elektrikçi ve bir meslektaşı Mathew Evans tarafından bir Kanada patenti başvurusu yapıldı . Lambalarını ,  nitrojenle doldurulmuş cam silindirlerde elektrotlar arasında tutulan farklı boyut ve şekillerde karbon çubuklarla yaptılar . Woodward ve Evans lambalarını ticarileştirmeye çalıştılar, ancak başarısız oldular. Sonunda patentlerini 1879’da Edison’a sattılar.

Thomas Edison ve “ilk” ampul

1878’de Thomas Edison, pratik bir akkor lamba geliştirmek için ciddi araştırmalara başladı. 14 Ekim 1878’de Edison, “Elektrik Işıklarında İyileştirme” için ilk patent başvurusunu yaptı. Bununla birlikte, orijinal tasarımını iyileştirmek için metal filamentler için çeşitli malzeme türlerini test etmeye devam etti. 4 Kasım 1879’da, “bir karbon filament veya şerit sarılı ve platinaya bağlanmış … kullanarak bir elektrik lambası için başka bir ABD patent başvurusunda bulundu.

Patent, “pamuk ve keten ipliği, tahta atelleri, çeşitli şekillerde sarılmış kağıtlar” da dahil olmak üzere karbon filamenti üretmenin birkaç yolunu açıklasa da, patentin verilmesinden birkaç ay sonrasına kadar Edison ve ekibi, karbonize bir bambuyu keşfetmişti. Bu filaman 1200 saatten fazla dayanabilir.

Bu keşif, ticari olarak üretilen ampullerin başlangıcı oldu. 1880’de Thomas Edison’un şirketi Edison Electric Light Company yeni ürününü pazarlamaya başladı.

Ampulü kim icat etti ? Thomas Edison’dan orijinal karbon filamanlı ampul.


Diğer Önemli Tarihler

1906 – General Electric Company, akkor ampullerde kullanılmak üzere tungsten filamentleri yapma yöntemini ilk patentleyen şirketti. Edison, tungstenin eninde sonunda akkor ampullerdeki filamentler için en iyi seçim olacağını biliyordu, ancak onun zamanında teli bu kadar ince bir biçimde üretmek için gereken makine mevcut değildi.

1910 – General Electric’ten William David Coolidge, en uzun ömürlü tungsten filamentlerini yapmak için üretim sürecini geliştirdi.

1920’ler – İlk buzlu ampul üretildi (araba farları ve neon aydınlatma için ayarlanabilir güç huzmeli ampuller.)

1930’lar – Otuzlu yıllar, fotoğrafçılık için küçük flaş ampullerin ve floresan bronzlaşma lambasının icat edildiğini gördü.

1940’lar – İlk ‘yumuşak ışıklı’ akkor ampuller.

1950’ler – Kuvars cam ve halojen ampul üretildi

1980’ler – Yeni düşük voltajlı metal halojenürler üretildi.

1990’lar – Uzun ömürlü ampuller ve Kompakt Floresan ampuller piyasaya çıktı.


“İlk” Ampulün Geleceği?

Modern akkor ampuller enerji açısından verimli değildir.  Ampule sağlanan elektrik gücünün% 10’undan daha azı görünür ışığa dönüştürülür. Kalan enerji ısı olarak kaybolur. Bununla birlikte, bu verimsiz ampuller, aşağıdaki gibi birçok avantaj nedeniyle günümüzde hala yaygın olarak kullanılmaktadır:

geniş, düşük maliyetli kullanılabilirlik

elektrik sistemlerine kolay entegrasyon

küçük sistemler için uyarlanabilir

pille çalışan cihazlarda olduğu gibi düşük voltajlı çalışma

geniş şekil ve boyut kullanılabilirliği


Maalesef akkor ampul için, Türkiye’de

de dahil olmak üzere birçok ülkedeki mevzuat, kompakt flüoresan lambalar ve LED lambalar gibi daha enerji verimli seçenekler için onu aşamalı olarak kaldırmayı zorunlu kılmıştır. Bununla birlikte, akkor ampullerin düşük maliyeti, ışığın anında kullanılabilirliği ve CFL’lerle cıva kirliliği endişeleri nedeniyle bu politikalara karşı çok fazla direnç olmuştur.

LED fiyatları önemli ölçüde düşerken, gelecek LED’e ait gibi görünüyor.