7/24 ACİL ELEKTRİKÇİ

0537 375 84 48

Amper Nedir ? – Amper Hakkında Bilgi

Amper nedir? Amper nasıl ölçülür ? Amper, volt, watt arasındaki ilişkiyi bu makalemizde detaylarıyla anlattık.

Amper, akım gücünün fiziksel birimidir. Bir borudaki su miktarı gibi, amperler de bir borudan akan elektrik miktarını gösterir. Her elektrikli cihaz belirli akımlar için tasarlanmıştır. Bunlar aşılmamalıdır. Sigortalar aşırı yüklenmeyi önler.

İçindekiler

Kısaca temel bilgiler

Amper, akımın birimidir. Kısaltma A’dır.

Dönüşüm formülü amper = watt / volt şeklindedir. Bunun anlamı: güç (watt) bölü voltaja (volt).

Hattın aşırı yüklenmesini ve cihazın zarar görmesini önlemek için amperaj özelliklerine uyulmalıdır.

Tanım: amper nedir?

Elektrik enerjisi bir nehir olarak düşünülebilir. Bir nehir yatağından farklı miktarlarda su akabildiği gibi, bir kablo da farklı boyutlarda elektrik taşır. Bir akım akışındaki akım miktarına bu akım gücü denir. Fiziksel birim amper olarak adlandırılır ve A sembolü ile gösterilir. Fransız fizikçi André-Marie Ampère’nin adını almıştır. Türkiye’de geleneksel hatlar maksimum 16 amper için tasarlanmıştır. Sigortalar kısa devreleri önler. Amper, volt ve watt birimleri birbirinden ayrılmamıştır, çünkü güç, voltaj ve kuvvet doğrudan ilişkilidir.

Pratik örnek: dizüstü bilgisayar güç kaynağı

Dizüstü bilgisayar güç kaynaklarında, amper, güç kaynağından geçebilecek maksimum akım miktarını gösterir. Örneğin, bir dizüstü bilgisayar 1,8 amper gerektiriyorsa, asla maksimum 1,6 amperlik bir güç kaynağına bağlanmamalıdır. Çünkü cihaz daha sonra çok fazla güç almaya çalışıyor. Güç adaptörü yanabilir ve dizüstü bilgisayara zarar verebilir.

Amper nasıl ölçülür?

Akımın gücünü ölçmek için daha yaygın olarak ampermetre olarak bilinen bir ampermetre kullanılır. Bunu yapmak için akımın ölçüm cihazından geçmesi gerekir, bu nedenle devreye seri olarak bağlanmalıdır. Bu aslında devreyi açmayı gerekli kılıyor. Bu zaman alıcı süreci önlemek için dolaylı işlemler, örneğin üretilen manyetik alanı kullanarak akımın gücünü belirler. Akım tipine ve doğru ölçüm aralığı ayarına dikkat edin.

Watt: Amper ve volt arasındaki ilişki

Watt, elektrik gücünün birimidir. Bir cihazın belirli bir sürede gerçekleştirdiği işi gösterir. Normal bir güç bağlantısı maksimum 16 amper için tasarlanmıştır. Bu, bu devrenin 3,520 watt’lık maksimum gücüne eşdeğerdir. Aynı anda çok fazla cihaz bağlanırsa, akım çok yüksektir. Bu, sigortayı tetikler. 2.000 watt çıkışa sahip fan, 230 voltluk standart değerde 8,7 amperlik bir akım akışı üretir. Devrede aynı cihaz paralel olarak çalıştırılırsa, maksimum 16 amper aşılır. Cihaz çıktıları bu nedenle birikir ve akımın artmasına neden olur.

Volt: Amper ve watt arasındaki ilişki

Elektrik voltajının birimi volt olarak adlandırılır. Amper akan elektron sayısını gösteriyorsa, volt taşıdıkları enerjiyi ifade eder. Avrupa’da, ev ağlarının voltajı 230 volttur. Bir devrenin voltajı daha düşükse, maksimum akım yoğunluğu da azalır. ABD’de yaygın olduğu gibi 2.000 watt çıkışa sahip bir fan, 120 volt voltajlı bir ağa bağlanmamalıdır. Çünkü bu güç için 16.7 amper alacaktır.

Watt-amper-volt formülü: Gücü hesaplamak bu kadar kolay

Güç, gerilim ve akım birbirine bağlı olduğu için kolaylıkla birbirlerine dönüştürülebilirler. Karşılıklılık bir üçgen olarak düşünülebilir. Bu, üç formülle sonuçlanır:

Amper = watt / volt

Watt = volt x amper

Volt = watt / amper

Bir yanıt yazın